Lubinianin wydał książkę

2648

Debiutancka książka lubińskiego autora, Adama Kopackiego, już od sierpniowych zapowiedzi zbiera pochlebne recenzje. „Guruna” to pełna zwrotów akcji historia o ekstremalnych przygodach dwóch kobiet, które wyjeżdżają na wymarzone wakacje. Jest to coś więcej niż klasyczna powieść obyczajowa. Przynosi czytelnikom subtelne połączenie dobrego humoru i poważnych pytań o przyszłość dzisiejszych trzydziestolatków.

Fot. Katarzyna Staniorowska (kaeste.photo)

Obiecujący debiut, porywająca historia o sile przyjaźni, trzymająca w napięciu od pierwszej strony – to tylko niektóre z zapowiedzi wydawcy i pierwszych recenzentów. Nowa pozycja gdańskiego wydawnictwa Oficynka niedawno miała swoją premierę – od 14 grudnia dostępna jest w większości księgarni internetowych.

Autor zapewnia, że wiele powieściowych wątków nie powstałoby, gdyby nie doświadczenia związane z Lubinem, mimo że fabuła dotyczy głównie pobytu za granicą. Adam Kopacki od urodzenia związany jest z Lubinem – uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie oraz Szkole Języków Obcych MCKK. W dalszej kolejności ukończył studia językoznawcze już w Poznaniu – na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a obecnie mieszka na stałe we Wrocławiu. Pisaniem na poważnie zajmuje się od kilku lat – specjalizuje się w opowiadaniach, ale próbuje także sił w innych formach literackich. Niedawno został wyróżniony w konkursie literackim Gazety Wyborczej i Netflixa na alternatywne zakończenie jednego z popularnych seriali. Od ponad roku konsekwentnie prowadzi też autorskie konto w mediach społecznościowych (@adam.kopacki na Facebooku i Instagramie – przyp. red.) oraz cykl „opowiADAM”, w ramach którego publikuje autorskie opowiadania na podstawie zdjęć internautów.

Główna akcja powieści rozgrywa się na greckiej wyspie Kefalonia oraz częściowo we Wrocławiu. Osią konstrukcyjną utworu jest przyjaźń, która w wyniku nietypowych okoliczności, zostaje wystawiona na próbę. Dwie kobiety wyruszają na grecką wyspę Kefalonia. Jednak poza planowanym wypoczynkiem i typowo wakacyjnymi zajęciami, czeka ich wiele, niekiedy zagrażających życiu, przygód. Czy wyjdą z nich całe i zdrowe? Czy dzięki tym doświadczeniom przyjaźń wzmocni się, czy jednak ich drogi się rozejdą? Co tak naprawdę spotkało Alę i Martę podczas wakacji, które zapamiętają do końca życia i skąd wziął się tajemniczy tytuł? Odpowiedzi na te pytania znajdą wszyscy, którzy sięgną po „Gurunę”.

– Zastosowałem konstrukcję powieści, dzięki której czytelnik najpierw poznaje postać, a dopiero potem odkrywa jej problemy. Chciałem zaoferować nieco więcej niż tylko ciekawą przygodę i kilka godzin dobrej zabawy. Mam nadzieję, że „Guruna” przypadnie do gustu zarówno tym, którzy uwielbiają, kiedy wartka akcja pochłania bez reszty, jak i tym, którzy przy okazji lekkiej, urlopowej rozrywki mają okazję coś ważniejszego przemyśleć – mówi Adam Kopacki.

Niebawem premierę będzie miał e-book, a w nowym roku wydawnictwo planuje też nagranie audiobooka. Więcej informacji o „Gurunie” można przeczytać na kanałach social media autora, na portalu lubimyczytac.pl oraz bezpośrednio na stronie wydawnictwa Oficynka.

Źródło: Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY