Lubinianie zatrudniają cudzoziemców

161

Wraz z początkiem 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Jak wygląda to w lubińskim urzędzie pracy? Tutejsi pracodawcy najczęściej decydują się zatrudniać Ukraińców, ale coraz częściej także Gruzinów.

Fot. Pixabay

Od początku roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie wpłynęło ponad 500 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz 11 wniosków o pracę sezonową. Przeważnie dotyczyły one obywateli Ukrainy, ale coraz częściej pracodawcy decydują się powierzyć pracę także obywatelom Gruzji.

– Każdy komplet dokumentów jest rozpatrywany indywidualnie przez upoważnionych pracowników. Większość wpływających do urzędu dokumentów wymaga poprawek już w samym formularzu, równie często brakuje załączników – informuje Małgorzata Spryszak z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Pracodawcy zapominają o uzupełnieniu wszystkich pól w oświadczeniach, nie znają tytułów pobytowych, nie potrafią prawidłowo policzyć okresów, w których ich potencjalny przyszły pracownik mógłby wykonywać legalnie pracę.

Niektóre firmy zapominają, że obowiązek złożenia oświadczenia o niekaralności mają właściciele firm (prowadzące jednoosobową działalność), w przypadku spółek osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych) będą to każdorazowo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki, a w przypadku spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) – zarząd spółki. Oświadczenie o niekaralności musi być podpisane osobiście, nie może tego zrobić pełnomocnik.

Aby uniknąć czekania, o pomoc w wypełnieniu dokumentów zawsze można poprosić pracownika urzędu pracy.

– Braki w dokumentacji wymagają uzupełniania, to zaś przekłada się na czas, w którym oświadczenie czy wniosek są rejestrowane. Pomimo dużej liczby złożonych oświadczeń, lubiński urząd pracy nie przekracza ustawowego terminu siedmiu dni roboczych, a często udaje się je wpisać do rejestru znacznie szybciej – dodaje Małgorzata Spryszak.

Lubiński urząd pracy zachęca też pracodawców do rejestracji oświadczeń drogą elektroniczną przez stronę praca.gov.pl. Ograniczy to błędy i braki w formularzu oraz zminimalizuje liczbę wizyt w urzędzie.

Przypomnijmy, że oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostały w dużym stopniu doprecyzowane. W dalszym ciągu pracodawca może powierzyć pracę cudzoziemcowi na 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy, z tym że okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców, a urzędy pracy są zobowiązane, w razie konieczności skrócić okres pracy cudzoziemca u danego podmiotu rejestrującego oświadczenie. Uproszczona procedura oświadczeń w dalszym ciągu dotyczy obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi, Armenii, Mołdawii oraz Gruzji.

Istotną zmianą jest wprowadzenie prac sezonowych, obejmujące niektóre podklasy działalności PKD związane z rolnictwem, turystyką i gastronomią.

W nowych realiach nie jest łatwo odnaleźć się pracodawcom. Wszystkich obowiązuje jeden wzór składanego oświadczenia czy wniosku, a do formularza muszą być dołączone dodatkowe dokumenty m.in. oświadczenie o niekaralności, kopia dokumentu podróży cudzoziemca czy dowód wpłaty 30 zł za rejestrację oświadczenia lub zezwolenia.

Ponadto pracodawcy w przypadku powierzenia pracy na oświadczenie są zobowiązani do powiadomienia PUP o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez obcokrajowca, zaś w przypadku pracy sezonowej informacji o zgłoszeniu się cudzoziemca do pracy – dopiero na tej podstawie wydawane jest zezwolenie na pracę sezonową.

Nieznacznie wydłużył się czas rejestracji oświadczeń. Powiatowe Urzędy Pracy są zobligowane do wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń w ciągu siedmiu dni roboczych, chyba że oświadczenie wymaga wyjaśnień lub brakuje załączników, wtedy czas wydłuża się do nawet 30 dni.

Analogicznie jest w przypadku zezwoleń na pracę sezonową. Spowodowane jest to tym, że urzędnicy muszą dokładnie sprawdzać cudzoziemca, ale i pracodawcę m.in. pod kątem płatności składek ZUS. Zaleganie z płatnością którejkolwiek składki będzie uniemożliwiała rejestrację oświadczenia i złożenia wniosków do momentu uregulowania należności w ZUS.

Źródło PUP w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY