Lubinianie wśród najlepszych

3537

Ponad 800 zrealizowanych projektów, 289 zaangażowanych szkół, dwa razy tyle nauczycieli, 4,2 tys. finalistów – to była rekordowa edycja Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród zwycięzców znalazły się grupy z Lubina.

Od lewej: HAU! TO PET, Magdalena Demczak i Blue Mind

Tegoroczna, szósta już edycja Zwolnionych z Teorii dobiegła końca. Jak zwykle podsumowano ją wielkim finałem, jednak tym razem – ze względu na pandemię koronawirusa – odbył się on w zupełnie nowej formie. W tym roku zwycięzców i zdobywców Złotych oraz Srebrnych Wilków poznaliśmy za pośrednictwem internetu.

– Świętujemy sukces ponad 4 tysięcy tegorocznych finalistów. To tyle co przez ostatnie dwa lata razem wzięte – przyznaje Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. – Zwolnieni z Teorii to dwa w jednym – równolegle do robienia czegoś prawdziwie dobrego, jest to dla młodych intensywny kurs samorozwoju – dodaje.

Dzięki Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii młodzi zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu – uczą się współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów, empatii i wrażliwości społecznej.

W Lubinie – jak co roku zresztą – sporo uczniów postanowiło wziąć udział w Olimpiadzie, tworząc własne projekty. Tylko w I Liceum Ogólnokształcącym zrealizowano ich w tym roku 35.

Złote Wilki, czyli nagrody główne, przyznano w 11 kategoriach. Wśród zwycięskich projektów znalazła się Akcja Menstruacja, który wraz z trzema koleżankami współtworzyła lubinianka Magdalena Demczak, tegoroczna absolwentka I LO. Projekt wygrał Złotego Wilka w kategorii zbiórka charytatywna.

Według danych WHO ubóstwo menstruacyjne dotyczy pół miliarda kobiet z całego świata. Temat ten został po raz pierwszy poruszony w Polsce na tak dużą skalę, dzięki działaniom projektu Akcja Menstruacja. Udało im się zorganizować akcję humanitarną dla Kamerunu, a następnie, po zakończeniu projektu – założyć fundację. Już drugi post na Facebooku osiągnął prawie 300 tysięcy zasięgu organicznego, a podczas pierwszej zbiórki zebrano 16000 zł. Wiele osób postanowiło włączyć się w tę akcję, przesyłając dary pocztą czy organizując zbiórki stacjonarne. Zmotywowały też do pomocy ponad 60 wolontariuszy. Członkinie projektu udzieliły wielu wywiadów zainteresowanym mediom m. in dla TVP, TVN, Radiowej Czwórki, a także wystąpiły jako prelegentki na wydarzeniach m.in. w Poznaniu i Gdańsku

– czytamy opis projektu na stronie wielkifinal.zwolnienizteorii.pl.

Również Srebrne Wilki trafiły do lubinian. Najlepsze na Dolnym Śląsku okazały się projekty: Blue Mind, autorskie warsztaty poświęcone zagadnieniu autyzmu, oraz HAU! TO PET, mówiący o prawidłowej opiece nad zwierzętami. Oba zespoły tworzą uczniowie lubińskiego I LO.

Co istotne w tym roku triumfowało również I LO. Zostało bowiem uznane za najlepsze w Polsce. Znalazło się na pierwszym miejscu w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2020, wyróżniającym placówki wspierające rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Więcej o finale Olimpiady Zwolnionych z Teorii można przeczytać TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY