#okrespoMOCY – ten problem dotyka również Polek

2449

Choć może wielu to zaskoczy, to nie jest problem tylko trzeciego świata, również wielu Polek nie stać na zakup środków higienicznych. A w ciągu całego swojego życia kobieta, która przechodzi w sumie średnio 450 miesiączek, wydaje na nie niemało, bo od 10 do 36 tysięcy złotych. Lubinianka Magdalena Demczak w ramach projektu „Akcja Menstruacja” wraz z trzema koleżankami chce pomóc tym najbardziej potrzebującym, kupując tysiąc kubeczków menstruacyjnych. Ale ich celem jest również edukacja społeczeństwa.

Magdalena Demczak

– Aż 500 mln kobiet na świecie nie ma stałego dostępu do tych środków. Ubóstwo menstruacyjne nie jest tylko problemem trzeciego świata – ma miejsce również w Polsce. Niestety w polskiej świadomości okres wciąż postrzegany jest jako coś zakazanego, o czym nie można mówić głośno. Postanowiłyśmy to zmienić i stanąć po stronie kobiet, które dotknięte są ubóstwem menstruacyjnym na terenie naszego kraju – mówi Magda, która właśnie zdała do czwartej klasy w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie. – Chcemy jednak rozwiązać ich problem na stałe, a nie na parę miesięcy – dodaje.

Tak powstał pomysł, by kupić dla tych najbardziej potrzebujących dziewcząt i kobiet kubeczki menstruacyjne. Magda i jej koleżanki przekonały polską firmę produkującą takie kubeczki, by sprzedała im je w promocyjnej cenie – tysiąc sztuk za 15 tysięcy złotych. Później ruszyła zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl, która potrwa do końca września.

– Zamierzamy nie tylko podarować kobietom kubeczki menstruacyjne we właściwym rozmiarze, ale też przeszkolić, jak prawidłowo go używać – przyznaje Magda.

Dziewczyny są w kontakcie z fundacjami i różnymi organizacjami, chcą podarować kubeczki tym, którzy naprawdę ich potrzebują – kobietom z domów samotnej matki, domów dziecka, ośrodków dla uchodźczyń.

Taki kubeczek jednej kobiecie może służyć przez 10 lat, wystarczy dbać o higienę. To duża oszczędność pieniędzy. 

Dla kobiet w trudniejszej sytuacji, bezdomnych, które nie mają szans odpowiednio zadbać o siebie, Magda i jej koleżanki zbierają tradycyjne środki higieniczne.

Projekt społeczny „Akcja Menstruacja” lubinianka i trzy inne młode dziewczyny realizują w ramach programu platformy Zwolnieni z Teorii i firmy Henkel. Magda znalazła się w grupie wybranych 20 najbardziej aktywnych dziewczyn z całej Polski. Zostały one podzielone na czteroosobowe zespoły i otrzymały zadanie rozwiązania swoim działaniem jakiegoś społecznego problemu.

Magda i jej grupa zdecydowały się walczyć z ubóstwem menstruacyjnym. Lubiniance ten temat nie jest obcy, ponieważ wcześniej w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowała projekt „Pads for us”. Dotyczył on dostępności do środków menstruacyjnych w miejscach publicznych. Magda z koleżankami i kolegą namawiała restauracje oraz domy kultury do ustawiania w toaletach pojemników z darmowymi podpaskami, które wcześniej pozyskali od darczyńców. W niektórych z tych miejsc wciąż można je znaleźć.

Więcej o projekcie „Akcja Menstruacja” można przeczytać na Facebooku TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY