Opowiadały o błękitnym umyśle

1667

Wiedza na ten temat jest w społeczeństwa najmniejsza. Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie przygotowały dla swoich koleżanek i kolegów z innych placówek specjalne warsztaty, podczas których opowiadały autyzmie i zespole Aspergera.

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego realizują projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii.

– Na początku chciałyśmy opisać większą liczbę niepełnosprawności. Myślałyśmy również o zespole Downa czy o zespole Tourette’a. Po konsultacjach i ankiecie okazało się, że na temat autyzmu wiedza w społeczeństwie jest najmniejsza – wyjaśnia Paulina Płuciennik, jedna z twórczyń projektu.

Dziś dziewczęta zorganizowały specjalne warsztaty dla swoich kolegów i koleżanek z innych szkół.

– Aby dotrzeć do naszych rówieśników, czyli uczniów szkół średnich, stworzyłyśmy warsztaty oraz specjalną prezentację, z której można dowiedzieć się więcej na temat autyzmu i zespołu Aspergera. Przygotowałyśmy również ciekawe doświadczenia, które pomogą zrozumieć, jak takie osoby odbierają świat i z jakimi trudnościami muszą sobie radzić każdego dnia – dodaje Elżbieta Stawikowska, kolejna z autorek.

Projekt nosi nazwę Blue Mind, gdyż niebieski to kolor, który towarzyszy osobom ze spektrum autyzmu. Więcej na temat tego zaburzenia dziewczyny piszą na facebookowym fanpejdżu poświęconemu ich projektowi.

– Największą trudnością dla ludzi jest nawiązywanie relacji z innymi. Przez to takie osoby są uważane za nieśmiałe, czy takie, które nie chcą się angażować w życie społeczne. Jest to dużym błędem, gdyż autyści dużo bardziej chcą, a po prostu tego nie potrafią. Osoby ze spektrum autyzmu mają także wiele różnych problemów związanych z odbieraniem bodźców. Przez to hałas jest dla nich bardzo denerwujący, np. w szkole tego hałasu jest całkiem sporo. Nasze szkoły niestety nie są przystosowane do takich uczniów. Tymczasem w każdej szkole może być kilka takich osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają jakieś zaburzenia, bo nie zostały zdiagnozowane – dodaje Stawikowska.

Zespół Aspergera, czyli łagodniejszą formę autyzmu, zdiagnozowano m.in. u Lionela Messiego czy Grety Thunberg – mogli dowiedzieć się z warsztatów uczniowie.

W ten sposób lubinianki chciały pokazać kolegom i koleżankom, że to zaburzenie nie musi stać na przeszkodzie w drodze do sukcesu i spełnienia marzeń, a może na nie cierpieć każdy z nas.

– Wiedzę uzyskałyśmy dzięki współpracy z Niepubliczną Szkołą Podstawową Dar Losu w Lubinie – dodają autorki projektu.

Projektem Blue Mind zajmują się wspólnie Paulina Płuciennik, Elżbieta Stawikowska, Magdalena Baran i Katarzyna Ostręga oraz Zuzanna Siwak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY