Lubinianie polubili kolej. 200 tys. pasażerów tylko do Legnicy

1834

191 401 – tyle dokładnie osób wykupiło w zeszłym roku bilet na pociąg z Lubina do Legnicy. Jeszcze więcej mieszkańców naszego miasta skorzystało z kolei, żeby dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska. Najpopularniejszą trasą w całym województwie było w 2023 roku połączenie Legnica – Wrocław.

W zeszłym roku pociągi Kolei Dolnośląskich na odcinku Legnica – Wrocław przewiozły ponad 795 tys. pasażerów. Wiąże się to przede wszystkim z krótkim czasem podróży.

– W jaki sposób, z centrum Legnicy do centrum Wrocławia dotrzeć autem w czasie 36 minut? Taką opcję daje jedynie pociąg – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. 

Do Wrocławia prowadzą także cztery inne najbardziej oblegane połączenia KD: z Kątów Wrocławskich, Wałbrzycha i Jelcza-Laskowic (ponad 500 tys. pasażerów z każdego z tych miast). Ponad 400 tys. biletów sprzedano na trasie Trzebnica – Wrocław.

– Stolica regionu generuje największy ruch zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Pasażerowie wiedzą, że do stolicy województwa najwygodniej i najszybciej dotrą pociągiem. Większość z 19 milionów osób, które skorzystały w zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich, podróżowało właśnie do lub ze stolicy Dolnego Śląska – wskazuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. 

Z Lubina do Wrocławia w zeszłym roku przejechało 314 230 osób. Do Legnicy lubinianie podróżowali 191 401 razy. Sporo biletów, bo 55 522, sprzedano też na krótkim odcinku Lubin – Rudna.

– Jako lubinianin bardzo się cieszę, że mieszkańcy Lubina mają dostęp do kolei, która naprawdę jest oknem na świat – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej. – Cieszę się też, że znaczenie kolei doceniają samorządy – w tej chwili już około 40 gmin i powiatów współfinansuje projekty związane z realizacją połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. W ten sposób jesteśmy w stanie wdrażać kolejne koncepcje, a jedną z nich jest Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego. Planujemy przywrócić pociągi pasażerskie też do Polkowic i Przemkowa – zapowiada.


POWIĄZANE ARTYKUŁY