Lubinianie podjęli wyzwanie

138

Wraz z całą Polską lubinianie podjęli się dziś nie lada zadania. Chcieli wykonać milion swingów, czyli mocnych wymachów z obciążnikiem, jednocześnie zwracając uwagę na potrzeby i problemy dzieci z autyzmem. – Jest nas więcej niż rok temu, więc tym razem być może nam się uda dobić do miliona. Choć najważniejsze i tak w tym wszystkim jest to, że mówimy o autyzmie – dodaje Grzegorz Biliński, organizator imprezy w Lubinie.

To już druga edycja akcji „Milion swingów dla autyzmu” organizowana w Lubinie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. I jak mówi Grzegorz Biliński, zapewne nie ostatnia.

W tym roku w klubie Crossfit przy ulicy Wyszyńskiego pojawiło się około 40 osób. Przeważali ci, którzy już wcześniej mieli do czynienia z crossfitem, ale pojawili się i tacy, którzy nie trenują na co dzień.

– Każdy może się do nas przyłączyć i wykonać takie ćwiczenie – zapewnia Biliński. – To bardzo prosty ruch, angażujący całe ciało. Cały trening potrwa około 40 minut – dodaje.

Najpierw krótka rozgrzewka, wprowadzenie i instruktaż, a później każdy mógł sięgnąć już po odpowiedni dla siebie obciążnik, czyli kettlebell, których waga waha się od około 8 do 40 kg.

Pani Karolina dziś wyjątkowo kettle zamieniła najpierw na piłkę, a później na lżejszy ciężarek.

– Jestem terapeutką dzieci z autyzmem, pracuję w szkole w Szklarach Górnych, więc nie mogło mnie tu zabraknąć – mówi pani Karolina, która właśnie spodziewa się dziecka. – Ćwiczyłam jeszcze przed ciążą i teraz również ćwiczę pod okiem mojej trenerki. A takie akcje jak ta pomagają pokonać stereotypy na temat autyzmu, dzięki nim więcej się mówi o tym zaburzeniu, ludzie pytają co to jest autyzm, zaczynają o tym czytać, szukają informacji – dodaje.

Podczas dzisiejszej akcji nie tylko propagowana była wiedza na temat autyzmu, ale też zbierane pieniądze na Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu www.autyzm.wroclaw.pl. Każdy mógł wrzucić do puszki dowolną sumę.

Grzegorz Biliński, organizator imprezy

Akcja „Milion swingów dla autyzmu”, choć organizowana jest z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, tym razem odbyła się dzień wcześniej. To 2 kwietnia bowiem szczególną wagę przykłada się do budowania w społeczeństwie wiedzy o autyzmie. By podkreślić jego symbolikę, na całym świecie – także w Lubinie – wiele budynków rozświetlanych jest na niebiesko.

Zaburzeniami mieszczącymi się w spektrum autyzmu w Polsce dotkniętych jest około 260 tysięcy osób. W Europie – około 5 milionów. Według badań CBOS 85 procent Polaków słyszało o autyzmie, ale tylko nieliczni potrafią rozpoznać jego objawy. Największym problemem, z jakim borykają się osoby cierpiące na autyzm, jest ograniczony dostęp do terapii, dzięki którym mogą pokonywać bariery rozwojowe i w dorosłym wieku samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY