Lubinianie nie są zainteresowani flagą i masztem od rządu

3288

Gmina Rudna i Ścinawa jako jedyne w naszym powiecie otrzymają środki na maszt z flagą narodową, którą rząd przekaże w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. Akcja, która wczoraj przed północą dobiegła końca, najwidoczniej nie zainteresowała lubinian, którzy raczej niechętnie uczestniczyli w internetowym głosowaniu, podobnie zresztą jak mieszkańcy gminy Lubin. 

Przypomnijmy, że akcja „Pod biało-czerwoną” zorganizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zakłada sfinansowanie przez budżet państwa zakupu masztów i flag dla każdej polskiej gminy, której mieszkańcy dołączą do projektu. Wystarczy tylko uzbierać odpowiednią liczbę głosów poparcia. W trzech z czterech gmin powiatu lubińskiego potrzeba było ich 100, natomiast w samym Lubinie – 500. Więcej o rządowej inicjatywie pisaliśmy tutaj

Czas na oddanie głosu (można to zrobić tylko drogą internetową) upływał w środę 11 listopada o godz. 23:59. Głosować mogli mieszkańcy gminy bez względu na wiek. Jedynym wymogiem było podanie imienia i nazwiska oraz potwierdzenie głosu adresem mailowym za pośrednictwem ankiety internetowej.

Największe zainteresowanie rządowym pomysłem wykazali mieszkańcy gminy Rudna, którzy od początku września oddali 168 głosów poparcia. Wiadomo już, że to właśnie do tej gminy oraz do gminy Ścinawa (121 głosów) trafią środki na zakup flagi i masztu. Tylko te dwa samorządy w powiecie lubińskim spełniły wymogi regulaminu. Akcja nie spotkała się natomiast ze szczególnym odzewem w gminie Lubin i w samym Lubinie, gdzie głosów było za mało, bo odpowiednio 14 i 46.

Co ciekawe, organizatorzy wprowadzili element rywalizacji między gminami, by zwiększyć zaangażowanie w głosowanie. W tych trzech polskich gminach, które osiągną największą liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców, w uroczystości podniesienia flagi na maszt ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki, który objął nad całym przedsięwzięciem honorowy patronat. Wiadomo już, że szef rządu w związku z tym odwiedzi gminę Stawiski w woj. podlaskim, której oddano aż 3752 głosów (wymaganych było 100), gminę Czaplinek w woj. zachodniopomorskim (3738 głosów) oraz gminę Kleszczewo w woj. wielkopolskim (2780 głosów). Na Dolnym Śląsku akcja największym zainteresowaniem cieszyła się w gminie Świerzawa w powiecie złotoryjskim (354 głosy).

Celem projektu „Pod biało-czerwoną” jest upamiętnienie zwycięstwa Polaków nad armią bolszewicką w bitwie warszawskiej w 1920 r. Założenie akcji jest takie, że – tu cytat ze strony rządowej – maszt i umieszczona na nim flaga „będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy”, „nie tylko uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami”, a także pomoże „budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY