Lubin uczci rocznicę

2014

Punktualnie o godzinie 17 zawyją syreny i odpalone zostaną race – 1 sierpnia Lubin jak co roku odda hołd bohaterom i uczci rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. – W godzinę „W”, na dźwięk syren obwieszczających moment wybuchu powstania, zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy hołd bohaterom – zachęca starosta lubiński Paweł Kleszcz.

1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Władze powiatu lubińskiego jak co roku zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach z tej okazji. Tradycyjnie, odbędą się one 1 sierpnia w godzinę „W” przy murze pamięci na Wzgórzu Zamkowym. Tym razem jednak obchody będą wyglądać nieco inaczej niż zwykle.

Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Rekonstrukcje Lubin przygotowuje inscenizację historyczną. A na koniec wydarzenia organizator, czyli Starostwo Powiatowe w Lubinie rozda mieszkańcom okolicznościowe koszulki oraz opaski (liczba koszulek i opasek jest ograniczona).

Uroczystość uświetnią strażacy z lubińskiej komendy, harcerze oraz uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 2.

Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w uroczystościach, może upamiętnić tych, którzy oddali życie za ojczyznę podczas powstania warszawskiego, zatrzymując się na chwilę, gdy w mieście zawyją syreny.

W Lubinie oprócz uroczystości pod murem pamięci odbędzie się również „Bieg o godzinie W”, który organizowany jest przez Tomasza Niwisiewicza i Rodzinną Grupę Rekonstrukcyjną – Przyjaciele Historii. Biegacze wystartują 1 sierpnia punktualnie o godz. 17 alejkami parku Leśnego.

Organizator podzielił całą 6-kilometrową trasę na trzy części. Po każdej jest odpoczynek, moment na uzupełnienie płynów i żywą historię, którą inscenizacjami zapewniają przedstawiciele Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej, Związku Piłsudczyków RP i parkrun, działający pod szyldem Przyjaciół Historii.

Powstanie warszawskie, rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Trwało 63 dni. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Straty powstańcze w walkach o stolicę Polski ocenia się na około 18 tys. zabitych i zaginionych, 25 tys. rannych. Do niemieckiej niewoli dostało się ok. 15 tys. żołnierzy i oficerów polskich. Zginęło ponad 180 tys. ludności cywilnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY