Miasto na niebiesko – wciąż wiemy za mało

111

Mówi się, że jeśli spotkałeś jednego autystę, to po prostu spotkałeś jednego autystę. Każdy jest bowiem inny i choć coraz więcej wiemy o autyzmie, to wciąż za mało. A ten problem stale narasta – szacuje się, że do 2025 roku co czwarte dziecko będzie miało spektrum autyzmu. Dziś jest okazja, by o tym mówić szczególnie głośno, bo właśnie 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Lubinie ten temat się pojawia, a będzie jeszcze częściej. Nasze miasto dziś – jak wiele innych – świeci na niebiesko.

Tak jak w ubiegłym roku, ratusz został podświetlony na niebiesko

– Coraz więcej osób wie co prawda, że autyzm istnieje i wiąże go z dziećmi, które hałasują, dziwnie się zachowują, ale tak naprawdę nie wiedzą, co to jest ten autyzm, nie szukają głębiej, nie sprawdzają – przyznaje Sylwia Majewska z Fundacji Dar Losu, które opiekuje się dziećmi z autyzmem m.in. z Lubina i Legnicy, oraz mama Alana ze spectrum autyzmu.

Najważniejsze, co powinniśmy wiedzieć, to że autyzm to nie choroba, lecz zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym. Jest to pewien stan, w którym człowiek znajduje się całe życie, sposób postrzegania świata. Autyzmu nie da się wyleczyć.

– Ciężko opisać autyzm w dziesięciu słowach, tak szerokie jest to spectrum, stąd też określenie spectrum autyzmu – dodaje Majewska. – Każde dziecko jest inne. Jak spotkałeś jednego autystę, to po prostu spotkałeś jednego autystę – mówi.

Według oficjalnych danych, autyzm diagnozuje się u 1 na 100 dzieci. Nieoficjalne mówią jednak, że 1 na 80 osób boryka się z tym zaburzeniem. Zaś najnowsze statystyki wskazują, że do 2025 roku spectrum autyzmu będzie mieć do czwarte dziecko.

Fot. Pixabay

– Im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym lepiej. Jako rodzice staramy się robić wszystko, by w przyszłości, jako dorośli nasze dzieci były samowystarczalne. Ogólnodostępna pomoc jest niewystarczająca – przyznaje Majewska.

Rodzice autystycznych dzieci organizują się więc sami. Tak też powstało Stowarzyszenie Dar Losu zrzeszające właśnie mamy i ojców. Teraz ta organizacja w Lubinie, dzięki wsparciu władz miasta, tworzy szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. Ruszy ona we wrześniu. Wszystkie miejsca są już zajęte, widać więc, że potrzeby się ogromne. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Gdy szkoła już ruszy, będziemy się starać, by świadomość była większa, by ludzie przestali mówić, że autyzm to choroba – dodaje Sylwia Majewska. – W przyszłym roku na pewno zorganizujemy coś dużego z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – zapewnia.

Ale już teraz sporo w Lubinie się dzieje. W naszym mieście dziś zrobiło się niebiesko. Na znak solidarności z osobami z autyzmem w tym kolorze świecą między innymi ratusz, starostwo, hala RCS, MPWiK czy oddziały i kopalnie KGHM, a poza naszym miastem Ścinawa oraz pociągi Kolei Dolnośląskich. Do akcji w różny sposób włączyli się też Fitarena czy Galeria Cuprum Arena.

– Na monitorach w naszych pociągach wyświetlany jest minutowy spot, przygotowany przez zaprzyjaźnioną telewizję. Znajdują się w nim informacje, czym jest autyzm. Nie mamy możliwości, by podświetlić pociągi na niebiesko, więc w ten sposób solidaryzujemy się z osobami dotkniętymi autyzmem – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich, dodając, że spot będzie można zobaczyć w pociągach nie tylko dzisiaj, ale przez cały tydzień. Koleje „świecą na niebiesko” po raz pierwszy.

Po raz pierwszy zainicjowano także akcję społeczną Lubin na Niebiesko. Jej organizatorzy zachęcają, by 2 kwietnia ubrać się na niebiesko lub zadbać o jakiś niebieski akcent.

– Pokażmy Niebieską moc Lubina – piszą na Facebooku.

Do tego właśnie ruszył konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Pomalujmy świat niebieską kredką” i uczniów szkoły podstawowej „Autyzm… podróż przez życie przy użyciu innej mapy” (szczegóły w załącznikach poniżej). Wszystko po to, by poszerzyć świadomość na temat autyzmu.

Ponadto w sobotę, 6 kwietnia, w lubińskiej Manufakturze Fitnessu przy  ul. Konstytucji 3 Maja odbędzie się akcja Milion Swingów dla Autyzmu, podczas której będą zbierane pieniądze na Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu.

Zaś 12 kwietnia w Centrum Kultury Muza odbędzie się konferencja na temat biomedycznego ujęcia autyzmu. – Będzie ona poświęcona podejściu od strony medycznej, jeżeli chodzi o tematykę autyzmu, czyli dieta, suplementacja, badania. Ostatnio bardzo często materiały medyczne pokazują się, że dieta i badania pomagają w funkcjonowaniu naszych dzieci, poprawiają między innymi koncentrację – wylicza Sylwia Majewska.

Zainteresowanie spotkaniem było tak duże, że niestety nie ma już wolnych miejsc. – Pod koniec roku zorganizujemy kolejną taką konferencję – zapewnia przedstawicielka Stowarzyszenia Dar Losu.

Więcej o autyzmie można się dowiedzieć między innymi ze strony www.polskananiebiesko.pl. Natomiast jeśli ktoś chciałby skontaktować się ze Stowarzyszeniem Dar Losu, może to zrobić między innymi przez Facebooka.

Regulamin konkursu plastycznego z okazji obchodów Światowego Dnia Autyzmu


POWIĄZANE ARTYKUŁY