Październikowe spotkania z ekspertami ZUS w ramach Dni Seniora pełne są atrakcji. Konsultanci ZUS w ich trakcie powiedzą, na czym polega waloryzacja i jak przeliczyć emeryturę mogą te osoby, które dorabiają już po osiągnięciu wieku emerytalnego. O bezpieczeństwie z seniorami rozmawiać będą policjanci w całym regionie. Powiedzą, na co uważać podczas zakupów na prezentacjach, jakie prawa i obowiązki mają, jako konsumenci czy na jakie niebezpieczeństwa seniorzy są narażeni.
– W czasie spotkań nie zabraknie także informacji na najbardziej gorący ostatnio temat, czyli dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Dzień Seniora Organizowana jest we współpracy z wieloma organizacjami zrzeszającymi seniorów oraz z instytucjami, które działają dla seniorów. Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych poprzez informowanie, edukowanie i wyjaśnianie różnych kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz przysługującymi świadczeniami.
Seniorzy są zapraszani do placówek ZUS, ale pracownicy ZUS także sami wychodzą do różnych instytucji i organizacji, aby tym, którzy nie mogą do nich przyjść, dać szansę uczestniczenia w organizowanych przez nas imprezach.
– O waloryzacji i przeliczaniu emerytur opowiemy np. podopiecznym Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” w Głogowie – mówi Emilia Nowakowska organizatorka Dni Seniora w legnickim ZUS. – To nie jedyna atrakcja przygotowana przez nas dla seniorów, poza naszymi prelekcjami będą także porady dotyczące racjonalnego odżywiania, zdrowego stylu życia, ćwiczenia poprawiające nastrój i optymizm w życiu codziennym, porady jak sobie radzić ze stresem oraz uzdrawiające masaże wspomagające przepływ limfy – zapewnia Nowakowska.
Wydarzenia dla seniorów odbędą się również w Legnicy, Polkowicach, Bolesławcu, Lwówku Śląskim i Górze. Dzień Seniora organizowany jest przez ZUS w całej Polsce. Partnerami tegorocznej edycji są: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komenda Główna Policji.
Źródło ZUS