Kurator o likwidacji placówek oświatowych

27

Planowana likwidacja kolejnych placówek oświatowych na terenie województwa dolnośląskiego i wynikające z tego konsekwencje dla uczniów i pracowników były głównymi tematami wtorkowych obrad posiedzenia Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego we Wrocławiu, zwołanego na wniosek OPZZ i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Informacje na ten temat przedstawiła Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty.

Kurator poinformowała, że zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio o tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólnozawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły rodziców oraz właściwe kuratorium oświaty (termin ten upłynął 29 lutego).

W sumie do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wpłynęły w tej sprawie 133 uchwały od jednostek samorządu terytorialnego: 3 uchwały intencyjne dotyczące techników; 7 uchwał o zamiarze likwidacji gimnazjów; 25 uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji szkół podstawowych; 6 dotyczących likwidacji przedszkoli; 31 dotyczących wygaszania szkół typu liceów profilowanych oraz techników i liceów uzupełniających zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych (likwidacja wynika z ustawy z 19.08.2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty); 54 uchwały intencyjne o likwidacji szkół ponadgimnazjalnych, nie mającymi uczniów i absolwentów (uchwały dotyczące porządkowania sieci szkół na danym terenie); 7 uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji placówek oświatowych (CKU w Głogowie, MDK w Jeleniej Górze, Schronisko Młodzieżowe w Kłodzku, 2 ośrodki specjalne szkolno-wychowawcze we Wrocławiu, internat w Chojnowie oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bogatyni).

W sprawie planowanych przekształceń, zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały wydaje w tej sprawie opinię uwzględniającą m.in. zasadność projektowanych zmian, czynniki demograficzne, stan infrastruktury i kwalifikacje kadry pedagogicznej w szkole, w której uczniowie będą kontynuowali naukę, odległość pokonywaną przez uczniów do nowej szkoły (w tym czas i warunki dojazdu) oraz społeczne następstwa projektowanej likwidacji. Opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty nie jest jednak wiążąca dla organów samorządu terytorialnego.

Beata Pawłowicz poinformowała, że Kuratorium Oświaty we Wrocławiu nie zakończyło jeszcze analizy wszystkich nadesłanych uchwał. Na 6 marca br., po analizie: 3 uchwał intencyjnych dotyczących techników wydano 2 decyzje negatywne; 5 z 7 uchwał intencyjnych dotyczących gimnazjum wydano 2 decyzje negatywne; 17 z 25 uchwał intencyjnych dotyczących szkół podstawowych wydano 4 opinie negatywne (głównym kryterium była liczba uczniów); 4 z 6 uchwał dotyczących przedszkoli wydano 3 opinie negatywne (nie zostały wskazane miejsca dalszej kontynuacji nauki).

Mirosława Chodubska (prezes okręgu dolnośląskiego ZNP) zwróciła się do wojewody z prośbą o szczegółową kontrolę zachowania procedury przy podejmowaniu uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół, przedszkoli i placówek oświatowych (w tym m.in. obowiązku skutecznego zawiadomienia rodziców). Możliwości takie wynikają z funkcji kontrolnej wojewody (pod względem legalności) względem jednostek samorządu terytorialnego, wypełnianej za pośrednictwem Wydziału Nadzoru i Kontroli DUW.


POWIĄZANE ARTYKUŁY