Kto i gdzie może się dopisać – poradnik wyborczy

814

Przed nami wybory samorządowe. 7 kwietnia Polacy wybiorą władze samorządowe. Czy – tak jak podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych – bez problemu można dopisać się do listy wyborców? Jakie są w tym przypadku wymagania? – takich pytań otrzymujemy od lubinian coraz więcej, dlatego, po konsultacji w Urzędem Miejskim w Lubinie, tłumaczymy wszystko krok po kroku.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do:

• rady gminy – ma obywatel polski, obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy,

• rady powiatu i sejmiku województwa – ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa.

• w wyborach wójta w danej gminie – ma osoba mająca prawo wybierania do rady tej gminy.

Wyborcy zameldowani na pobyt stały na obszarze danej gminy są z urzędu ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały.

Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie są ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania.

Decyzję o ujęciu lub odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania osoby składającej wymieniony wniosek wydaje wójt/burmistrz/prezydent miasta w terminie 5 dni od dnia wniesienia wniosku. Organ gminy przed wydaniem decyzji o ujęciu w stałym obwodzie głosowania jest obowiązany sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej gminy. Do wniosku powinno się zatem dołączyć dokument lub dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkania na teranie gminy, np. tytuł prawny do lokalu, umowa najmu lokalu, faktury/rachunki otrzymane z tytułu zużycia mediów w zajmowanym lokalu, umowa o pracę, potwierdzenie rozliczenia podatkowego, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania lub inne dokumenty potwierdzające związek z adresem zamieszkania.

W wyborach zarządzonych na 7 kwietnia 2024 r. miejsce głosowania może zmienić wyłącznie wyborca niepełnosprawny, jeżeli lokal wyborczy, do którego jest przypisany nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (zmiana wyłącznie na lokal obwodowej komisji wyborczej znajdujący się w tym samym okręgu wyborczym). Wniosek w tej sprawie należy złożyć do organu gminy w terminie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.

Miasto Lubin podzielone jest na 51 obwodów głosowania (47 stałych i 4 odrębne obwody). Przynajmniej połowa z lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Obwieszczenie o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych zostanie podane do publicznej wiadomości do dnia 8 marca 2024 r.

W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów nie wydaje się zaświadczeń o prawie do głosowania.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach lub zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy złożyć do dnia 29 marca 2024 r. do organu gminy właściwego ze względu na adres ujęcia w stałym obwodzie głosowania wyborcy.

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dnia 25 marca 2024 r. komisarzowi wyborczemu.

W Lubinie uprawnionych do głosowania jest 52 850 osób.


POWIĄZANE ARTYKUŁY