Krew pilnie potrzebna do przeszczepów

1013

O Rh-, A Rh-, B Rh- oraz O Rh+ to obecnie najbardziej pożądane grupy krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Zapasy krwi potrzebne są szczególnie pacjentom oczekującym na przeszczepy. O dzielenie się swoim najcenniejszym darem apeluje także placówka terenowa w Lubinie, zwłaszcza przed świętami.

W związku z tym, że w szpitalach mamy kilku pacjentów szykowanych do przeszczepów, serdecznie prosimy o publikację naszego apelu skierowanego do osób z grupami krwi O Rh-, A Rh-, B Rh- oraz O Rh+

– czytamy w komunikacie RCKiK we Wrocławiu.

Placówka prosi o oddawanie krwi, szczególnie osoby z grupami minusowymi, ale też 0 plus.

Dawcy mogą zgłaszać się do RCKiK we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godz. 7-17.30 oraz w soboty w godz. 7.30-12, a także w Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie. W naszym mieście problem braku krwi niestety również występuje.

– Faktycznie, ostatnio tych dawców mamy zdecydowanie mniej. Pewnie przyjdą w tygodniu przed świętami. Na tę chwilę najbardziej brakuje nam krwi z grup A, 0 i dodatnie i ujemne. Każdego, kto chciałby nas wspomóc, serdecznie zapraszamy – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

– Niskie stany się nam robią, a musimy zmagazynować trochę zapasów na święta – dodaje.

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY