Korniszony i chrust teściowej – rarytasy z naszego powiatu

73

Ścinawskie korniszony i chrust teściowej z Rudnej to kulinarna wizytówka powiatu lubińskiego. Obie potrawy zostały wyróżnione w tegorocznej edycji dolnośląskiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo- Smaki Regionów”.

Perły kulinarne z powiatu lubińskiego 2016 (fot. Urszula Bartoszewicz DODR) (3)
Fot. Urszula Bartoszewicz (DODR we Wrocławiu)

Rok w rok Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego szuka w regionie kulinarnych perełek.

– Celem konkursu jest poszukiwanie i gromadzenie wiedzy na temat produktów specyficznych dla regionu Dolnego Śląska, które mogą stać się jego wizytówką, a także upowszechnianie tej wiedzy. W tym roku komisja konkursowa oceniła ponad czterdzieści produktów – informuje Urszula Znamirowska z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Nasze kulinarne dziedzictwo - Smaki regionów
Fot. Urszula Bartoszewicz (DODR we Wrocławiu)

W powiecie lubińskim tymi perełkami okazały się korniszony produkowane przez Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Teofil Szelwika w Ścinawie oraz chrust teściowej wprost z kuchni Towarzystwa Przyjaciół Rudnej.

Korniszony są jednym z towarów eksportowych ścinawskiej przetwórni. Każdego roku z firmy wyjeżdża średnio kilkanaście tysięcy słoiczków, z których część trafia za granicę, głównie do Niemiec.

– Sekret tkwi w recepturze, w tym w sposobie pasteryzacji, oraz w surowcu. Ogórki kupujemy od drobnych rolników, głównie z Dolnego Śląska, którzy hodują je z nasion dostarczanych przez nas – opowiada współwłaścicielka przedsiębiorstwa Marta Postoł. – Korniszony są naszym towarem premium, ale jesteśmy też znani z innych produktów. Znakiem rozpoznawczym są żółte patisony, z którymi jesteśmy kojarzeni w całej Polsce.

Perły kulinarne z powiatu lubińskiego 2016 (fot. Urszula Bartoszewicz DODR) (1)
Fot. Urszula Bartoszewicz (DODR we Wrocławiu)

Przetwory w ścinawskiej fabryce powstają od pół wieku. W rodzinnej firmie w tej chwili pracuje trzydzieści osób. Tutejsze korniszony zdobyły wyjątkowo ważną nagrodę – nominację do prestiżowego tytułu Perła 2016, przyznawanego na Międzynarodowych Targach Spożywczych Polagra Food.

Chrust teściowej zaprezentowany we Wrocławiu przez Towarzystwo Przyjaciół Rudnej przygotowała Agnieszka Bogdan. Kwiatową dekorację stworzyła Elżbieta Bigus. Nagrodę w imieniu stowarzyszenia odebrała prezes Danuta Adamska. TPR w konkursie wzięło udział po raz pierwszy i sukces już zachęcił je do kolejnego kroku.

– W przyszłym roku wydamy książkę z przepisami z naszego regionu – zapowiada Danuta Adamska. – Mieszkańcy gminy Rudna pochodzą z różnych regionów, miejscowa kuchnia jest więc bardzo bogata i ciekawa. Teraz chcemy ją pokazać światu.

Perły kulinarne z powiatu lubińskiego 2016 (fot. Urszula BartoszewiczDODR) (4)
Fot. Urszula Bartoszewicz (DODR we Wrocławiu)

Chrust zdobył wyróżnienie w kategorii produktów regionalnych. Podobno jest bardzo prosty w przyrządzaniu.

– Podstawowe składniki jak na ciasto makaronowe, tłuszcz i karmel oraz orzechy. Ten produkt jest produktem lokalnym i często prezentowanym na imprezach w Rudnej – uchyla rąbka tajemnicy Urszula Znamirowska z DODR.

Gospodynie z Rudnej nie chcą jednak na razie zdradzać pełnej receptury. Dokładny przepis na chrust teściowej zamierzają po raz pierwszy opublikować w swojej książce kucharskiej.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY