Kontynuacja wypłaty zasiłku

16

Bezrobotny, który posiada prawo do zasiłku i utraci je z powodu podjęcia pracy lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej na okres krótszy niż 365 dni, może nabyć prawo do kontynuacji zasiłku pod warunkiem, że zarejestruje się w urzędzie pracy w terminie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia bądź zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponowna rejestracja w urzędzie pracy w celu nabycia prawa do kontynuacji zasiłku, polega na dokonaniu uzupełnienia lub modyfikacji danych, w związku z czym wymagane są dokumenty dotyczących zmian zaistniałych pomiędzy rejestracjami (m.in. świadectwo lub świadectwa pracy, umowy zlecenia, o dzieło).

Przy ustalaniu uprawnień do kontynuacji zasiłku nie jest brany pod uwagę sposób rozwiązania stosunku pracy, ponieważ osoba bezrobotna wraca na wcześniej przyznany zasiłek, który nabyła z poprzednich świadectw pracy.

Zasiłek będzie przysługiwał od dnia ponownej rejestracji (nie czekamy już 7 dni), jednak czas jego pobierania ulega skróceniu o okres jaki dotychczas pobraliśmy przed podjęciem zatrudnienia.

PRZYKŁAD: Osoba jest uprawniona do 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych. Pobrała 3 miesiące zasiłku i podjęła pracę na okres 9 miesięcy. Przy kolejnej rejestracji nabywa prawo do zasiłku na okres 3 miesięcy. Do kolejnej rejestracji przedkłada tylko dowód osobisty i świadectwo pracy lub umowy zlecenia, umowy o dzieło.

Osoba, która podejmie zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych uzyska prawo do zasiłku na okres pomniejszony o poprzedni okres pobierania zasiłku oraz o okres zatrudnienia w ramach pracy interwencyjnej i robót publicznych.

PRZYKŁAD: Osoba jest uprawniona do 12 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych. Pobrała 4 miesiące zasiłku i podjęła pracę w ramach prac interwencyjnych na okres 6 miesięcy.

Przy kolejnej rejestracji nabywa prawo do zasiłku na okres 2 miesięcy. Do kolejnej rejestracji przedkłada tylko dowód osobisty i świadectwo pracy.

Zasadę przyznania zasiłku dla bezrobotnych na kontynuację stosuje się także w przypadku: powołania i zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, służby przygotowawczej, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej lub służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej, bezrobotnych odbywających szkolenia lub staże organizowane przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy.

PAMIĘTAJ! – Każda legalna praca, niezależnie od tego, czy będzie zawarta na umowę o pracę, zlecenia, o dzieło, czy na 1-3 miesiące, czy na 1-2 dni jest lepsza niż zasiłek dla bezrobotnych.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem uzyskania kontynuacji wypłaty zasiłku jest zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy w terminie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia lub pełnienia służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY