Konsultacja telefoniczna z lekarzem jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

126

Rosnąca popularność telemedycyny powoduje, że nie ma już konieczności do składania osobistej wizyty w gabinecie lekarskim, aby uzyskać fachową poradę, receptę czy zwolnienie lekarskie. Coraz więcej osób przekonuje się do tej możliwości. Nadal jednak pojawiają się obawy dotyczące tego, czy taka teleporada może być równoznaczna z uzyskaniem skierowania na dalsze badanie, uzyskania e recepty lub e zwolenienia. Poniżej odpowiadamy na te pytania – sprawdź, jakie to proste!

1. Konsultacja telefoniczna z lekarzem – czy to dobra opcja?

2. Konsultacja telefoniczna na NFZ i prywatnie – podobieństwa i różnice

3. Oto zalety konsultacji telefonicznej

4. Konsultacje telefoniczne pozwalają zwiększyć dostępność do opieki lekarskiej

5. W jakich przypadkach konsultacja telefoniczna nie powinna być realizowana?

 

Konsultacja telefoniczna z lekarzem – czy to dobra opcja?

Przed taką teleporadą warto przesłać wcześniej wyniki badań laboratoryjnych w postaci czy to EKG, badań krwi czy też ciśnienia tętniczego. Dzięki temu lekarz będzie mieć możliwość dokonania sprawnej interpretacji. Decydując się na taką konsultację telemedyczną możesz oczekiwać, że lekarz zadzwoni o umówionej godzinie, a następnie na podstawie wywiadu dobierze odpowiednią dawkę leku, wypisze e receptę czy też e zwolnienie, gdy uzna, że stan zdrowia pacjenta tego wymaga. To doskonała opcja dla tych osób, które chcą szybko umówić konsultacje online bez wychodzenia z domu. W efekcie wizyta stacjonarna nie jest już niezbędna w każdym przypadku. Telekonsultacja z lekarzem (https://dimedic.eu/pl/lekarstwo/konsultacja-ogolna) może byc tak samo wartościowa jak ta przeprowadzona w gabinecie, zwłaszcza w sytuacji, w której potrzebujemy szybkiego przedłużenia przyjmowanych leków lub zdiagnozowania oczywistych problemów ze zdrowiem (np. przeziębienia czy kłopotów z żołądkiem). 

Konsultacja telefoniczna na NFZ i prywatnie – podobieństwa i różnice

Obecnie już nie tylko prywatne centrum medyczne oferuje takie teleporady – konsultacja online jest także praktykowana w ramach NFZ. Warto jednak pamiętać o tym, że jej możliwości są wówczas dość mocno ograniczone. Z reguły odbywają się w standardowych godzinach pracy od 8-ej do maksymalnie 18-ej. Nie zawsze są ku temu możliwości i czas, aby przystąpić do uczestnictwa w takiej konsultacji online podczas pracy. W przypadku konsultacji prywatnej możesz z kolei umówić się na rozmowę także w godzinach wieczornych jak i w weekendy. Możliwość takiego szybkiego kontaktu z lekarzem ma ogromne znaczenie szczególnie w kryzysowych sytuacjach, kiedy np. choroba dopada Cię w weekend, a potrzebujesz na szybko konsultacji w celu uzyskania stosownej diagnozy oraz otrzymania odpowiednich leków. 

Oto zalety konsultacji telefonicznej

Łatwy dostęp do lekarza każdej specjalizacji bez konieczności wychodzenia z domu to ogromny atut. Dzięki temu każdy może być objęty fachową opieką specjalisty nawet wówczas, gdy stacjonuje na drugim końcu Polski. Kolejny aspekt to oszczędność czasu – nie musisz bowiem tracić go na dojazd, szukanie miejsca parkingowego, rejestrację w centrum medycznym czy oczekiwanie na swoją kolej. Teleporada przebiega w komfortowym warunkach w zaciszu Twojego domu. Taki lekarz online (https://dimedic.eu/pl) otwiera zupełnie nowe perspektywy w kontekście uzyskiwania wysokiej jakości pomocy lekarskiej. Co więcej – ta opcja pozwala zwiększyć repertuar możliwości. Jeżeli na przykład w Twoim mieście nie ma szybkich terminów pozwalających na umówienie się do lekarza konkretnej specjalizacji – nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy w innym mieście. Dzięki temu będziesz mógł zadbać szybciej o swoje zdrowie.

Konsultacje telefoniczne pozwalają zwiększyć dostępność do opieki lekarskiej

Nie da się ukryć, że wysoka mobilność mocno zmieniła dotychczasowy sposób funkcjonowania. Na drugim biegunie tych możliwości jest jednak postępująca digitalizacja, która uwidacznia się w wielu aspektach naszego życia. Począwszy od pracy zdalnej, przez dynamiczny rozwój telemedycyny. Szybkie tempo życia i napięty grafik zarówno pod kątem zobowiązań prywatnych jak i zawodowych sprawia, że wiele osób przytaczało brak czasu jako wymówkę przed zadbaniem o swoje zdrowie. W obecnej sytuacji ten argument nie ma już racji bytu – z powodzeniem można odbyć rzeczową konsultację telefoniczną z lekarzem i uzyskać odpowiednie rekomendacje względem dalszego sposobu postępowania ze swoim zdrowiem. Podczas takiej rozmowy można jak najbardziej otrzymać stosowne skierowania na dalsze badania, co w konsekwencji przyspiesza cały proces diagnostyki.

W jakich przypadkach konsultacja telefoniczna nie powinna być realizowana?

Są pewne wyjątkowe sytuacje, w przypadku których zalecaną opcją jest osobiste udanie się do najbliższego centrum medycznego. Gdy np. pojawiają się drgawki, utrata przytomności, ostry ból w klatce piersiowej, intensywne wymioty czy inne sytuacje, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu – wówczas zaleca się natychmiastowe udanie się po pomoc lub wezwanie karetki pogotowia.

W pozostałych przypadkach konsultacje telefoniczne mogą znacznie ułatwić troskę o swoje zdrowie. Warto wypróbować tej możliwości i zatroszczyć się o siebie jak i najbliższe osoby. Brak czasu już z pewnością nie będzie wymówką, która hamuje przed skorzystaniem z fachowej porady lekraskiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY