Koniec z papierowymi L4

52

Od 1 lipca 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie, zwane powszechnie L4, całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie. O tym, że pracownik dostał zwolnienie, pracodawca dowie się niemal natychmiast.

Fot. Pixabay

Będzie sprawniej i prościej, koniec z papierologią. W praktyce, koniec blankietowych L4 oznacza dużą wygodę i oszczędność czasu dla lekarzy, ubezpieczonych i pracodawców. Od 1 stycznia 2016 r. istniała fakultatywność wystawiania zwolnień lekarskich w postaci elektronicznej. Mało kto jednak z niej korzystał. Obowiązujące przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jasno określają – od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wystawiane będą wyłącznie w postaci elektronicznej.

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie będą nosiły nazwę e-ZLA. Już ich nie zgubimy, jak to mogło się zdarzyć z blankietowymi L4. I nie spóźnimy się z ich dostarczeniem do pracy. Wprowadzenie możliwości wystawienia e-ZLA ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. W szczególności odnosi się to do osób zatrudnionych u więcej niż jednego pracodawcy. Wówczas należało wystawić dwa odrębne blankiety i informować każdego z pracodawców o niezdolności do pracy.

System ZUS zawiera dostęp do danych pacjenta i jego pracodawców. Teraz będzie wystarczyło wpisać numer PESEL pacjenta i wszystkie dane wygenerują się w e-ZLA automatycznie. Elektroniczne zwolnienie, które wystawi lekarz, niemal natychmiast trafi do systemu ZUS i będzie w nim zapisane.

Ostatecznie lekarz nie będzie musiał dostarczać papierowych zwolnień do ZUS. Skończy się papierologia w postaci przechowywania drugiej kopii dokumentu. Gdy lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, natychmiast będzie posiadał informację o zwolnieniu lekarskim pracownika. Dla pracownika to też oznacza dużą wygodę – już nie będzie musiał się martwić, obowiązującym go terminem siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia do pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił lekarzom możliwość podpisywania e-ZLA bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS.

 Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY