Koniec Elektrowni Blachownia Nowa

204

Wspólny projekt KGHM i TAURON Polska Energia nie doczeka się realizacji. Obie spółki podpisały właśnie porozumienie o odstąpieniu od koncepcji wspólnej budowy bloku gazowo-parowego. Projekt ten, rozpoczęty cztery lata temu, miał zapewnić Polskiej Miedzi zróżnicowanie źródeł przychodów przez stopniowe angażowanie się w branżę energetyczną.

KGHM logo

We wrześniu 2012 r. KGHM i firma TAURON Wytwarzanie S.A. zawiązały spółkę celową pod nazwą „Elektrownia Blachownia Nowa”, z siedzibą w Kędzierzynie Koźlu. Jej zadaniem było przygotowanie, budowa, a następnie eksploatacja bloku gazowo–parowego, o mocy 850 megawatów mocy elektrycznej. Udziały w spółce celowej podzielone zostały o równo, a kapitał zakładowy Elektrowni Blachownia Nowa wyniósł 65,152 mln zł.

Koszt budowy bloku szacowany była na około 3,5 mld zł. Co najmniej połowa tej kwoty miała pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Według założeń, blok miał być podłączony do nowej rozdzielni 400kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i spełniać wszystkie wymogi związane z dystrybucją energii elektrycznej. Instalacja miała rozpocząć działanie w drugim kwartale 2017 r.

W grudniu 2013 r. KGHM i TAURON postanowiły zawiesić realizację projektu. Jak podała wówczas Polska Miedź w komunikacie giełdowym, przyczyną tej decyzji była ówczesna sytuacja na rynku energii elektrycznej i gazu skutkująca wzrostem ryzyka inwestycyjnego i związana z tym potrzeba weryfikacji i optymalizacji projektu. Wspólnicy ustalili, że decyzję o dalszych losach Elektrowni Blachowni Nowej podejmą najdalej do końca 2016 r.

Dziś już wiadomo, że blok nie powstanie, a sama spółka celowa zostanie zlikwidowana. KGHM i TAURON podpisały właśnie porozumienie w tej sprawie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY