Koncert upamiętniający Zbrodnię Lubińską

1214

W tym roku koncert w ramach obchodów rocznicy Zbrodni Lubińskiej zorganizował również Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Podczas tego koncertu upamiętniającego wydarzenia z 1982 roku znajdzie się muzyka sakralna przeznaczona na wielki tydzień, a także będąca parafrazą katolickiej mszy Requiem (za zmarłych). Łaciński tekst poszczególnych dzieł jest duchowym komentarzem o sensie ludzkiego cierpienia i związanym z nim przebaczeniem, które uwalnia do nowego życia. Wystąpi zespół wokalny ProModern w składzie: Marta Czarkowska – sopran, Katarzyna Bienias – sopran, Anna Krawczuk – mezzosopran, Aleksander Rewiński – tenor, Krzysztof Chalimoniuk – baryton i Piotr Pieron – bas.

Koncert rozpocznie się o godz. 19, a wstęp na niego jest bezpłatny.


Z historii…

31 sierpnia 1982 r., podczas pokojowej manifestacji na Placu Wolności w Lubinie związanej z drugą rocznicą Porozumień Sierpniowych, z rąk funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a wiele osób zostało rannych.

Funkcjonariusze MO zaatakowali manifestujących przy użyciu broni palnej, środków chemicznych i pałek szturmowych. Informacja o planowanej pokojowej manifestacji pojawiała się już od początku sierpnia 1982 r. za pośrednictwem ulotek kolportowanych na szeroką skalę. Po zakończeniu manifestacji, gdy ludzie rozchodzili się do domów, milicja dokonała brutalnego ataku.

Na działania „łącznie z użyciem broni” w tłumieniu manifestacji 31 sierpnia wydał pozwolenie płk Bogdan Garus, zastępca komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy.

Przy ul. Kopernika od śmiertelnych postrzałów zginęli: Andrzej Trajkowski (32 lata; osierocił czworo dzieci), Mieczysław Poźniak (25 lat; kawaler), Michał Adamowicz (28 lat; osierocił dwoje dzieci) zmarł w szpitalu 5 września 1982 r. w wyniku odniesionych ran.

Te tragiczne wydarzenia sprzed 41 lat zapisały się w historii jako Zbrodnia Lubińska. O ile odpowiedzialni za zbrodnię trzej funkcjonariusze MO zostali skazani przez wrocławski sąd w 2007 r. – były zastępca komendanta miejskiego MO w Lubinie, były zastępca komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz były dowódca plutonu ZOMO, niestety do tej pory nie odnaleziono osób, które strzelały do manifestujących w sierpniu 1982 r.

W 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób, usiłowania zabójstwa dwóch innych osób oraz spowodowania obrażeń ciała u co najmniej kilkunastu innych – uczestników demonstracji ulicznej 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie przez funkcjonariuszy M.O. i ZOMO, zacierania śladów przestępstwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych, co stanowi zbrodnie komunistyczne i jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, czyli w sprawie tzw. Zbrodni Lubińskiej.

opracowanie IPN


POWIĄZANE ARTYKUŁY