Koncert Noworoczny po lubińsku

2384

– Nie jest to konkurencja dla koncertu wiedeńskiego, a alternatywa – zapowiada Koncert Noworoczny, który już od jutrzejszego popołudnia będzie można bezpłatnie usłyszeć i obejrzeć w internecie Mariusz Dziubek, dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej. Orkiestra wystąpi z jedną z najbardziej cenionych na świecie śpiewaczek operowych – Aleksandrą Kurzak.

Fot. FB Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie

Sopranistka i orkiestra wykonają trzy utwory: arie z opery Pucciniego „Gianni Schicchi” i Giuditty z „Meine lippen sie kussen so heiss” Franza Lehara oraz „Bolero” Ravela.

– To nietypowa aranżacja, bo po raz pierwszy w Polsce orkiestra dęta wykonała i nagrała to dzieło w całości, w pełnym instrumentarium – mówi o utworze „Bolero” dyrektor i dyrygent NOD. – Można tam zobaczyć instrumenty, które na co dzień w orkiestrach dętych nie występują, jak klarnet kontrabasowy, kontrafagot, kontrabas. Wydarzenie nie tylko dla melomanów, ale dla wszystkich, którzy kochają muzykę – dodaje.

Koncert został nagrany w połowie grudnia w kaplicy zamkowej na Wzgórzu Zamkowym w Lubinie, w której od jakiegoś czasu odbywają się próby Narodowej Orkiestry Dętej. Jego premiera odbędzie się 1 stycznia o godzinie 18 na kanale Narodowej Orkiestry Dętej na YouTube.

– Chcielibyśmy ustanowić taką tradycję, aby koncert noworoczny z udziałem dęciaków rozbrzmiewał 1 stycznia każdego roku o godz. 18. W tym roku będzie to nieco krótszy koncert, bo pojawią się trzy pozycje repertuarowe, ale w następnych latach mam nadzieję go rozwijać – mówi Mariusz Dziubek.