Kompleksowa pomoc dla bezrobotnych

17

Powiatowy Urząd Pracy realizuje dwa programy specjalne: „Doświadczenie = zatrudnienie” i „Mama w pracy”. Środki na realizacje tych programów urząd pozyskał z Funduszu Pracy, poprzez złożenie wniosku z odpowiednio dobranymi programami i podpisanymi w lutym tego roku porozumieniami z pracodawcami, a dotyczącymi aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.

Założono wykorzystanie instrumentów, tj. staże, refundacje kosztów doposażenie lub wyposażenia stanowiska pracy, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, usług tj. indywidualne i grupowe poradnictwo zawodowe oraz pomoc w opracowaniu Indywidualnego Planu Działania, rynku pracy, a także tzw. elementy specyficzne wspierające zatrudnienie tj. jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za zatrudnienie bezrobotnego, dodatek na pokrycie kosztów obsługi biura rachunkowego lub najmu lokalu) oraz element „miękki” warsztaty psychoedukacyjne z psychologiem.

Warsztaty prowadzone są w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zajęcia zaplanowane są na trzy dni i obejmują tematykę: „Strata – jak na nią reagujemy”, „Stres – jak sobie z nim radzimy”, „Sukces – co nas do niego zbliża”. Decyzja o zaproszeniu psychologa na specjalistyczne warsztaty wynika m.in. z wiedzy, iż osoby bezrobotne doświadczają frustracji wielu istotnych potrzeb psychologicznych. Odczuwają m.in. wyłączenia z szerszego – poza rodziną i znajomymi – nurtu społecznego życia. Zatracają zaufanie do własnych kompetencji życiowych, cierpi ich szacunek do siebie jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.

Warsztaty psychoedukacyjne przeprowadzone w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie mają pomóc osobom bezrobotnym w odnalezieniu drogi do siebie i do innych. Osadzenie proponowanych tematów zajęć we własnych doświadczeniach życiowych uczestników spotkań i ich interaktywna forma pozwalana na zwiększenie zaufania do siebie, poprawia samoocenę. Bycie w grupie osób sprzyja tworzeniu więzi międzyludzkich, daje poczucie bycia istotnym ogniwem w społeczności ludzkiej. Przestrzeganie regulaminu grupowego wdraża ich w wymogi stawiane w miejscach pracy.

Rozszerzenie horyzontów myślowych w tak trudnym temacie jak zagadnienie straty pozwala na rozszerzenie perspektywy i dostrzeżenie korzyści w tym, co na pozór wydaje się trudne. Uczestnicy mają szansę na głębsze poznanie tematyki stresu przeżywanego na różnych płaszczyznach i metod obniżania napięcia stresowego dezorganizującego nasze zachowanie i myślenie.

Obecność wielu uczestników pozwala na dostrzeżenie zróżnicowanego pojmowania tego samego pojęcia sukcesu i możliwość jego kategoryzacji. Doświadczenie własnych sukcesów i powiązanie ich z posiadanymi kompetencjami wzbudza zaufanie do siebie a sformułowanie na piśmie możliwie najlepszych scenariuszy życiowych dla siebie toruje drogę do ich realizacji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY