„Kolekcja dziadków do orzechów”

202

Wystawa pt. „Kolekcja dziadków do orzechów”, to imponujący zbiór mieszkanki Rudnej Doroty Latawiec, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.

Cała ekspozycja liczy 145 sztuk drewnianych figurek, są to: żołnierze, gwardziści, górnicy, leśnicy, królowie, książęta oraz inne postacie bajkowe, a także drewniane figurki w formie świeczników i kadzidełek.

Pasję kolekcjonerską pani Doroty zapoczątkował przypadkowo kupiony dziadek do orzechów, który stał się ozdobą i dekoracją na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej cenione przez autorkę wystawy są stare egzemplarze, gdyż każdy z nich ma odrębną historię, są to tzw. dziadki z „duszą”. Dziadki do orzechów z wystawionej kolekcji to w większości egzemplarze ręcznie rzeźbione w drewnie, a za najpiękniejsze uchodzą te z ruchomymi ustami, w które wkłada się orzech i zgniata przy pomocy dźwigni umieszczonej na plecach.

Większa część wystawionych dziadków do orzechów pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XX wieku głównie z Niemiec (m.in. Turyngii, Saksonni, Bawarii). Natomiast pierwszą wytwórnię dziadków do orzechów uruchomił w 1870 r. Wilhelm Fuchttner i to właśnie on uznany został za ojca tego wynalazku.

Dziadek do orzechów kojarzy się zwykle ze świętami Bożego Narodzenia i z choinką, na której dawniej wisiały orzechy owinięte w srebrną folię, a pod drzewkiem leżał ozdobny przyrząd do łupania orzechów. Przedmiot ten pojawia się we wspomnieniach, gdyż dawniej często służył jako zabawka dla dzieci.

Dziadek do orzechów znalazł także miejsce w literaturze, w przepięknej baśni E.T.A. Hoffmana, a także w widowisku baletowym „Dziadek do orzechów”, z muzyka skomponowaną przez Piotra Czajkowskiego.

– Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki. Warto zabrać ze sobą dzieci, by pokazać im piękno dziadków do orzechów, ich różnorodność kształtów i kolorów – zachęcają pracownicy biblioteki.  

Źródło i fot.: Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej


POWIĄZANE ARTYKUŁY