Kochają czytać

14

Ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Pomysł uczestnictwa w tej akcji bardzo spodobał się uczniom Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie, dlatego też chętnie wzięli udział w lekcji języka polskiego poświęconej uwalnianiu książek, czyli bookcrossingowi.

Tymczasowa półka bookcrossingowa w szkole znajduje się na holu. Znalazły się tam książki przyniesione z domowych biblioteczek uczniów, którymi zechcieli się podzielić z kolegami i koleżankami. Czas na przerwach można teraz spędzić na czytaniu ciekawych pozycji. Tuż przed wakacjami książki powędrują dalej. Zostaną uwolnione, by towarzyszyć uczniom podczas wakacyjnych wędrówek.

To nie jedyny pomysł nauczycieli ósemki na zainteresowanie uczniów książkami. Kolorowa ekspozycja pt. „Uczniowie klas VI polecają…” jest efektem „minutki czytania”, rytuału z lekcji języka polskiego, poświęconego głośnemu czytaniu fragmentów ciekawych książek. Uczniowie sami decydują o tym, co chcą przeczytać, ale już wspólnie wybierają najciekawsze zdanie, które zostaje wpisane do rejestru ulubionych zdań – złotych myśli. Młodszym klasom ciekawe lektury proponują nauczyciele, czytając podczas lekcji.

Okazuje się, że prawdziwe jest powiedzenie: „nie trzeba wielkich mieć bibliotek, by przyjacielem książki zostać’, a uczniowie naprawdę lubią czytać, co cieszy nie tylko nauczycieli polonistów.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stolikach, regałach, gablotach), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa.


POWIĄZANE ARTYKUŁY