Kobiety uczą się bronić

983

Jak odeprzeć bezpośredni atak i jak samemu go odpowiednio wykonać? Jak zachować się w razie zaczepki czy też jaką pozycję przyjąć w razie zagrożenia? Między innymi tego dowiedzą się panie uczestniczące w 11. edycji bezpłatnych szkoleń z samoobrony „Bezpieczna kobieta” – akcji, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na pierwszy tegoroczny trening, który odbył się w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie, przyszło ponad sto kobiet.

Organizatorem szkoleń jest lubińska policja, a swoim patronatem objął je starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda. Powiat również finansuje zajęcia.

– Myślę, że my kobiety chcemy czuć się dzielne i odpowiedzialne za bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Jesteśmy odważne i tak też chcemy, aby nas postrzegano. Dlatego też już 11. edycja szkolenia pod hasłem „Bezpieczna kobieta” – mówi podinspektor dr Joanna Cichla, komendant lubińskiej policji.

– Przykro o tym mówić, ale o zjawisku przemocy wewnątrzrodzinnej oraz w związkach partnerskich dowiadujemy się praktycznie codziennie. Nie zawsze dotyczą one pobić czy znęcania się, ale często są to sytuacje długofalowe występujące w związkach małżeńskich. Problem przemocy jest, ale myślę, że profilaktyka i prewencja dużo daje paniom wiary w siebie, żeby w końcu przestały się bać i przyszły to zgłosić – dodaje.

Joanna Cichla, komendant lubińskiej policji

Pani komendant nie zgadza się z opinią, że kobiety to słaba płeć. Wdzięk, urok osobisty, spostrzegawczość, a także możliwość okręcenia mężczyzny wokół siebie, to jej zdaniem atrybuty, którymi kobiety dominują nad mężczyznami.

Zajęcia prowadzone są przez dwóch wykwalifikowanych instruktorów krav magi. W pierwszym szkoleniu w ramach 11. edycji wzięło udział około 110 pań z powiatu lubińskiego.

– Zaczynaliśmy na małej sali na Ustroniu, a później przeszliśmy do Szkoły Podstawowej nr 5. Grupa się ciągle rozrastała, bo na początku przychodziło 40-50 kobiet, a przed rokiem zgłosiło się już 165 pań – mówi instruktor Adam Grzeziółkowski.

Adam Grzeziółkowski, instruktor krav maga

Jedną z debiutujących uczestniczek była Jadwiga Musiał. – Dzięki Bogu nie miałam żadnej niebezpiecznej sytuacji, ale myślę, że umiejętności i wiedzy na temat bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich nigdy nie za wiele. Po prostu żyjemy w takim świecie, a nie innym i niestety zdarzają się różne sytuacje Trzeba dmuchać na zimne – zauważa przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

Jak zdradził nam instruktor na kolejnych spotkaniach panie dowiedzą się, jak skutecznie obronić się przed duszeniami, jak zerwać duszenie. – Przećwiczymy też reakcje w przypadku spotkania agresora uzbrojonego w nóż, będą techniki w parterze, poruszymy temat próby gwałtu. Trzy szkolenia odbędą się poza halą, będzie też szkolenie „na szpilkach”w galerii Cuprum Arena. Całość podsumujemy w ciasnym autobusie miejskim – zapowiada Adam Grzeziółkowski.

Kurs potrwa do końca marca. Udział w nim jest bezpłatny. Kobiety mogą zapisywać się pod nr telefonu – 76 8406 246 Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00), a także u instruktora, pod nr telefonu: 602 255 394.

Przypominamy, iż techniki szkoły Krav Maga oparte są na naturalnych odruchach obronnych, które doskonalone są w czasie treningu, tak, aby w sytuacji realnego zagrożenia napadnięty nie dał się zranić i zadziałał najwcześniej, jak to możliwe. Kursantki nauczą się nie tylko reagować szybko, ale prawidłowo oceniać zagrożenie i bronić się adekwatnie do ataku.

Fot. Marlena Bielecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY