90 warsztatów, 1349 uczestników – to najkrótsze podsumowanie pierwszych siedmiu miesięcy działalności lubińskiego Klubu Młodego Programisty. Po wakacjach kolejne zajęcia.
Klub Młodego Programisty to miejsce, gdzie dzieci oraz ich rodzice mogą brać udział w bezpłatnych warsztatach programowania. W całej Polsce działa 16 takich miejsc, po jednym w każdym województwie. Poza Lubinem, także w Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Siedlcach, Nysie, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.
– Zależało nam, aby z zajęciami programowania dotrzeć do miejsc, w których ich oferta jest uboższa – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Chcemy wyrównywać szanse edukacyjne uczniów z mniejszych miast – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Kluby ruszyły w październiku ubiegłego roku i od pierwszego dnia cieszą się ogromną popularnością. Jak się okazało takich warsztatów z nauką programowania po prostu brakowało. Miejsca znikają najczęściej w ciągu kilku dni od otwarcia rejestracji. Po ukończonym jednym cyklu zajęć rodzice często pytają o możliwość kontynuacji warsztatów – taką chęć deklaruje 90% rodziców dzieci, którzy wypełnili ankietę ewaluacyjną. Niektóre dzieci dojeżdżają na zajęcia z mniejszych miejscowości, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Klubu.
– Nasze zajęcia to nie tylko nauka połączona ze świetną zabawą. To przede wszystkim dowód na to, że aby zacząć przygodę z programowaniem, nie musimy inwestować w drogi sprzęt komputerowy, czy informatyczne kursy – mówi minister Zagórski. – Pokazujemy dzieciakom i ich rodzicom, bo w naszych zajęciach mogą brać udział także i oni, że warto zacząć tę przygodę. Jej efektem może być zdobycie jednej z kluczowych kompetencji przyszłości – dodaje.
Tylko przez pierwsze siedem miesięcy działania Klubów z bezpłatnych zajęć w całej Polsce skorzystało ponad 20 tysięcy dzieci. Do października 2020 r. ta liczba się podwoi. W sumie, do tego czasu zorganizowane zostaną warsztaty dla ponad 40 tysięcy osób.
Lubiński Klub Młodego Programisty, który działa w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a, jest w czołówce pod względem liczby zorganizowanych warsztatów. Od października 2018 r. było ich tu 90. To drugi najlepszy wynik w Polsce. Więcej zajęć – 96 – zorganizowano tylko w nyskim Klubie. Z bezpłatnych zajęć w dolnośląskim KMP skorzystało do tej pory 1349 dzieci z Lubina i okolic.
Jak wyglądają zajęcia? Co tydzień, o tej samej godzinie, pod okiem profesjonalnych trenerów dzieci – wraz z rodzicami – poznają korzyści płynące z nauki programowania. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a każdy cykl to 10 godzinnych spotkań, prowadzonych na czterech poziomach trudności. Zajęcia dopasowane są do wieku uczestników. Są dwie grupy wiekowe: dzieci z klas 1-3 i z klas 4-6.
Scenariusze zajęć zostały przygotowane tak, aby poza wstępem do kodowania, dzieciaki uczyły się także współpracy i rozwijania innych kompetencji miękkich. Uczniowie – pod okiem profesjonalnych trenerów – pracują z robotami edukacyjnymi, tabletami oraz matami edukacyjnymi.
Warsztaty mają teraz wakacyjną przerwę, ale wrócą już jesienią. We wrześniu odbędą się dni otwarte w Klubach Młodego Programisty. To będzie dobra okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają zajęcia i poznać trenerów.
Na stronie www.klubmlodegoprogramisty.pl i profilu na Facebooku będą pojawiać się informacje o terminach kolejnych zajęć i rekrutacji. Jeśli ktoś chce zapisać swoje dziecko, musi być czujny, bo miejsca na warsztaty szybko znikają.
Zaś na stronie www.koduj.gov.pl można znaleźć gotowe scenariusze zajęć programowania, linki do bezpłatnych aplikacji i wiele innych pomysłów na spędzenie czasu w weekendy i wakacje.
Źródło: informacja prasowa Ministerstwo Cyfryzacji