Kilkanaście wsi zmieni oblicze

126

Ta wielomilionowa inwestycja zmieni oblicze 14 miejscowości na terenie gminy Ścinawa. Do 2020 roku skanalizowanie zostaną wsie: Buszkowice, Dąbrowa Dolna, Dąbrowa Środkowa, Dłużyce, Dziesław, Dziewin, Krzyżowa, Parszowice, Przychowa, Ręszów, Sitno, Turów, Wielowieś oraz Zaborów.

Fot. Pixabay

We wrześniu ubiegłego roku gmina Ścinawa otrzymała prawie 35 mln zł dotacji, czyli 64% wartości całego przedsięwzięcia na budowę kanalizacji. To rekordowe w historii ścinawskiego samorządu dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, które udało się dotychczas pozyskać.

W ramach przedsięwzięcia zmodernizowana i rozbudowana zostanie oczyszczalnia ścieków oraz system wodnokanalizacyjny. Ponadto w planach jest przebudowa kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową w samym mieście Ścinawa.

Teraz gmina szuka firmy, która wykona inwestycję. Niedawno ogłoszono przetarg dotyczący terenów wiejskich.

Oprócz samej kanalizacji, wyłoniony wykonawca zajmie się również budową i odbudową nawierzchni dróg we wszystkich kanalizowanych miejscowościach, poszerzeniem jezdni, remontem chodników, a także budową nowych ciągów dla pieszych. Ponadto odtworzone mają być istniejące rowy przydrożne, przepusty pod zjazdami oraz wykonane odwodnienia w części dróg do kanalizacji deszczowej. Dodatkowo we wszystkich miejscowościach powstanie ujednolicone, nowoczesne oraz energooszczędne oświetlenie uliczne.

Po wykonaniu wszystkich prac, wsie będą wyglądać tak jak obecnie Chełmek Wołowski

– W gminie Ścinawa jest 21 wsi, pierwsze kanalizowane były Lasowice, a było to już 13 lat temu, przez ten okres siecią sanitarną objęto tylko cztery miejscowości wiejskie. Ostatnio ogłosiliśmy przetarg na skanalizowanie łącznie aż 14 wsi, to pokazuje skalę tego przedsięwzięcia – mówi burmistrz Krystian Kosztyła. – Jednak, co bardzo istotne dla mieszkańców, ta warta kilkadziesiąt milionów złotych inwestycja nie jest związana tylko z samą budową kanalizacji, ale także z odtworzeniem i budową zupełnie nowych dróg, chodników oraz energooszczędnego oświetlenia i właśnie to co widać gołym okiem, co nie jest zakopane pod ziemią zmieni zupełnie oblicze Dziesławia, Ręszowa, Zaborowa i pozostałych miejscowości – podkreśla burmistrz. – Po wykonaniu wszystkich prac, wsie te będą wyglądać tak jak obecnie Chełmek Wołowski, wcześniej już skanalizowany, gdzie również z unijnych funduszy wybudowaliśmy w ubiegłym roku nowe drogi i oświetlenie – dodaje Kosztyła.

– Dokładnie 7 listopada br. przewidziano otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu, a wyłonienie wykonawcy, z uwagi na fakt, iż jest to przetarg unijny, może potrwać więcej niż miesiąc – informuje Przemysław Linda, kierownik referatu inwestycji i rozwoju w ścinawskim urzędzie. – Liczymy, że na przełomie roku 2017/2018 podpiszemy umowę z wykonawcą, który wszystkie prace powinien zakończyć do grudnia 2020 roku – dodaje Linda. – Należy zaznaczyć, że przetarg jest ogłoszony w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, iż firma z którą zawrzemy umowę, najpierw, na podstawie naszej ogólnej dokumentacji opracuje projekt budowlany, uzyska pozwolenie i dopiero ruszy z robotami w terenie, co powinno nastąpić latem przyszłego roku – wyjaśnia kierownik.

Źródło: scinawa.pl

Podpisanie umowy na dofinansowanie

POWIĄZANE ARTYKUŁY