Kibicie i władze uczczą pomordowanych

18

LUBIN. Marsz z Oblężonego Miasta – to nowość rocznicowych obchodów zbrodni lubińskiej. Pomysłodawcą takiej formy uczczenia śmierci trzech uczestników pokojowej manifestacji w Lubinie jest Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”.

 

Zarząd Regionu Zagłębia Miedziowego NSZZ „Solidarnosć” zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału we mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie (tzw. duży kościół w Rynku). W nabożeństwie udział wezmą nie tylko władze związku, ale i m.in. kibice z Zagłębia Fanatyków oraz władze powiatu.

Dla uczczenia wydarzeń związanych z 29 rocznicą zbrodni lubińskiej, zaraz po mszy, starosta Tadeusz Kielan wraz z przewodniczącym rady powiatu Adamem Myrdą złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności. W tym samym czasie, około godz. 19.00, kibice będą się gromadzić pod ratuszem w Rynku.

Około godz. 19.10 przewidziany jest przemarsz (ul. Odrodzenia i Wrocławską) pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina `82, nieopodal przystanku autobusowego linii nr 7. Dziesięć minut później pod monumentem organizatorzy złożą kwiaty i zapalą znicze. Następnie, około godz. 19.30, przejdą ulicą św. Jadwigi do mostku nad kanałem Baczyna. Tam również zapalą znicze i złożą wieńce.

Marsz zakończy się około godz. 20.00 na Wzgórzu Zamkowym. Tutaj także Fanatycy Zagłębia złożą kwiaty i zapalą znicze. Ponadto przewidziane jest krótkie przemówienie prowadzących. Organizatorzy proszą o zachowanie należytego porządku podczas marszu i stosowanie się do zaleceń jego pomysłodawców.

W miniony piątek z inicjatywy Fanatyków – przed meczem rozgrywek Ekstraklasy, pomiędzy Zagłębiem Lubin a Cracovią Kraków na Dialog Arenie – została wywieszona flaga i wyświetlona krótka prezentacja zdjęć autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka, upamiętniająca tragedię: www.youtube.com/watch?v=-u8GCLNw5PQ

Do zbrodni lubińskiej, zwanej również wydarzeniami lubińskimi, dopuścił się komunistyczny system w trakcie pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982 roku, zorganizowanej w rocznicę porozumień sierpniowych. W wyniku akcji milicji i ZOMO od kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY