KGHM: negocjacje płacowe zakończone. Wystarczyły dwa spotkania

2478

Zarząd Polskiej Miedzi doszedł do porozumienia ze związkami zawodowymi. Płace w KGHM wzrosną do poziomu, który – w ocenie związkowców – uchroni wynagrodzenia załogi przed skutkami wysokiej inflacji.

Przypomnijmy, coroczne negocjacje płacowe rozpoczęły się w miniony wtorek. W czwartek obie strony osiągnęły kompromis i podpisały porozumienie ustalające poziom tegorocznych podwyżek.

– Bardzo dziękuję za sprawny przebieg negocjacji w tych trudnych makroekonomicznie czasach. Obie strony porozumienia działały przede wszystkim w interesie pracowników KGHM. Wspólnie ustaliliśmy rekordową podwyżkę – 13,2 procent wzrostu stawek płac zasadniczych – komentuje Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Oprócz podwyższenia stawek osobistego zaszeregowania część załogi może liczyć też na przeszeregowanie – obejmie ono 20 proc. pracowników, z czego połowa ma otrzymać nową kategorię do końca kwietnia.

– Strony zgodziły się również na wypłatę jednorazowej nagrody finansowej w wys. 2 tys. zł na pracownika po rozliczeniu wyników za I półrocze, pod warunkiem zrealizowania zaplanowanej na I półrocze wielkości produkcji oraz utrzymania się średniej ceny miedzi na poziomie nie niższym, niż założonym w budżecie. Biorąc pod uwagę złożoną sytuację makroekonomiczną, po ogłoszeniu wyników KGHM za I półrocze i decyzji o wypłacie jednorazowej nagrody finansowej strony dokonają analizy kształtowania się płac w Spółce, a w szczególności ich relacji w stosunku do inflacji.

– informuje biuro prasowe KGHM.

Związkowcy wskazują, że negocjacje nie należały do najłatwiejszych, ale wypracowane zasady uważają za korzystne dla załogi.

– Biorąc pod uwagę wszystkie ustalone kwestie, łączny wskaźnik wzrostu wynagrodzenia osiągnie pułap przewyższający aktualny poziom inflacji. Nie wiemy jednak, co będzie się dalej działo w gospodarce, dlatego musimy ponownie usiąść do rozmów w połowie roku – mówi Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

– Negocjacje przebiegły w przyjaznej atmosferze, chociaż potrzeba było kilku przerw na ustalenie warunków, co do których zgodne były wszystkie nasze organizacje. Jestem zadowolony z rezultatu – podsumowuje Piotr Trempała, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy Zakładach Górniczych „Rudna”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY