Już można rozliczyć swój PIT

827

Od dzisiaj można rozliczać PIT za ubiegły rok. Tak jak dotychczas, można to zrobić tradycyjnie, czyli w wersji papierowej, oraz drogą elektroniczną. Jest jedna istotna nowość. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy do 30 kwietnia.

Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać tradycyjny sposób, musi samodzielnie wypełnić papierowy PIT, a następnie zanieść go do urzędu skarbowego. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z internetowej usługi Twój e-PIT. Została ona uruchomiona już po raz szósty. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

– Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo – podkreśla szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Gdy rozliczamy się elektronicznie, zwrot nadpłaconego podatku następuje do 45 dni, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą także skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości: PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

– Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku. W przypadku przedsiębiorców jest inaczej. Muszą oni uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT – wyjaśnia Sylwia Zdebiak, dyrektor departamentu relacji z klientami w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów liczy, że z możliwości rozliczenia w usłudze Twój e-PIT skorzystają tzw. ryczałtowcy, którzy nie wykazują w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów. Ułatwienie dotyczy też posiadaczy nieruchomości, którzy w 2023 r. będą rozliczać przychody z najmu ryczałtem. Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo że nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36, rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Informacja o ich wysokości znajdzie się w udostępnionym zeznaniu.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. Już teraz jest to możliwe w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok jest planowane stworzenie możliwości płatności kartami płatniczym.

I w tym roku wypełniając PIT lub sprawdzając rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, warto pamiętać o wypisaniu w rubryce dotyczącej przekazania 1,5 procenta podatku numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Możemy w ten łatwy sposób pomóc komuś potrzebującemu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY