Jak Zagłębie Miedziowe pomaga Ukraińcom

2753

Według najnowszych danych do Polski dotarło już niemal milion obywateli Ukrainy. To głównie kobiety i dzieci, które uciekają przed wojną. Początkowo byli lokowani w ośrodkach tuż przy wschodniej granicy. Ale te w końcu się zapełniły. Coraz więcej osób trafia w głąb kraju, coraz więcej do naszego regionu, niektórzy jadą dalej. Postanowiliśmy sprawdzić jak na pomoc uchodźcom przygotowane jest Zagłębie Miedziowe?

Mieszkańcy całego naszego regionu zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Zbiórki darów, pomoc humanitarna, przygarnięcie ukraińskich rodzin pod swój dach – trzeba przyznać, że mieszkańcy naszego regionu, podobnie jak wszyscy Polacy, stanęli tutaj na wysokości zadania. Do pomocy zostały też zobligowane wszystkie samorządy. Wojewoda zwrócił się do nich w wnioskiem, by każda z gmin określiła, jakiej grupie osób jest w stanie pomóc. Chodzi o transport tych osób, zakwaterowanie i wyżywienie.

Poniżej przedstawiamy dane zebrane z gmin Zagłębia Miedziowego:

LUBIN

Lubin przygotował bazę noclegowo-mieszkaniową w trzech lokalizacjach na terenie miasta. W byłym żłobku przy ulicy Jastrzębiej mieszkają obecnie 53 osoby. Są to matki z dziećmi, które uciekły przed wojną. W tym miejscu można przyjąć jeszcze 14 osób.

W byłym Domu Seniora „Szarotka” przy ulicy Sybiraków schronienie znalazło już 30 osób. Są tam jeszcze 54 wolne miejsca, ale zostały zarezerwowane dla grupy, która jeszcze dziś lub jutro ma przyjechać do naszego miasta z okolic Lwowa.

Obecnie członkowie zespołu zarządzania kryzysowego przygotowują na przyjęcie uchodźców trzeci budynek – po byłym Gimnazjum nr 4 przy ulicy Marii Konopnickiej.

Tel. kontaktowy do miejskiego koordynatora: 574 178 784.

GMINA LUBIN

Jak informują pracownicy urzędu, gmina Lubin nie jest właścicielem obiektów, które mogłyby być wykorzystane jako baza noclegowa na dłuższy okres czasu. Według stanu na 5 marca, bowiem sytuacja jest bardzo dynamiczna, w prywatnych domach mieszkańców gminy gości sześć rodzin z Ukrainy, w sumie 28 osób.

GMINA ŚCINAWA

Ścinawa przygotowała 72 miejsca dla uchodźców z Ukrainy w dwóch lokalizacjach: 60 miejsc w Pałacyku (z tego 58 jest już zajętych) oraz 12 w Centrum Turystyki i Kultury (siedem jest już zajętych, jeszcze dziś ma tam dojechać matka z dwójką dzieci).

Nr kontaktowy (pani Danuta z zarządzania kryzysowego): 570 335 112.

POLKOWICE

Gmina przygotowała 20 miejsc noclegowych w byłym domu dziecka „Skarbek”. Są one już niemal wszystkie zajęte – na ten moment przebywa tam 19 osób, są to matki z dziećmi. Jako że zapotrzebowanie jest duże, do końca tygodnia – w tym samym miejscu – podwoimy tę bazę noclegową, łącznie będziemy zatem dysponować 40 miejscami dla uchodźców.

Tel kontaktowy: Marek Zalewski: 602 554 583.

GŁOGÓW

W Urzędzie Miejskim w Głogowie utworzono punkt koordynujący pomoc Ukrainie. Uruchomiona została specjalna linia telefoniczna, gdzie można dzwonić w sprawie pomocy dla Ukrainy i uchodźców przyjeżdżających do Głogowa. Numer telefonu:76 72 65 534. Telefon będzie czynny codziennie od 8.00 do 18.00. Mail: pomocukrainie@glogow.um.gov.pl Na ten moment gmina nie udziela informacji na temat bazy noclegowo-mieszaniowej dla uchodźców, którą przygotowało miasto.

LEGNICA

W Legnicy zakwaterowano już ponad 300 uchodźców w miejscach przygotowanych przez miasto. Ponad 50 uchodźców zamieszkało w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana , po 100 w internacie przy ul. Szewczenki i lokalach przy ul. Kominka. Natomiast w budynku byłej szkoły przy ul. Rycerskiej ok. 60. Tutaj przygotowano już 200 miejsc, a docelowo ma być ich 350.

Tel. kontaktowy: w godz. 9.00 do 14.00 – 76 722 13 91.

RUDNA

Urząd Gminy w Rudnej informuje, że może wydzielić dla uchodźców część szkoły oraz centrum kultury, jednak na ten moment nie ma takiej potrzeby, bo Ukraińcy, którzy docierają na teren gminy, znajdują schronienie u osób prywatnych: zwykle rodziny i znajomych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY