Jak rozliczyć pit 28 za 2022 rok?

172

Wprowadzony w 2022 roku Nowy Ład wpłynął na wszystkie podatkowe deklaracje. Dlatego właśnie w czasie rozliczeń podatnicy muszą być bardzo czujni, by przygotować zeznanie pit na właściwym formularzu oraz poprawnie wyliczyć wszystkie kwoty. Dużym wsparciem dla podatników jest elektroniczny system, który automatycznie wylicza wszystkie zobowiązania. Poza tym, składając PIT online, można korzystać z programów, które usprawniają proces i minimalizują ryzyko błędów. Mają one też wiele przydatnych funkcji.

Rozliczenie przychodów ewidencjonowanych na właściwym druku

Deklarację PIT 28 składają podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to przede wszystkim osób uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub umów najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych umów o zbliżonym charakterze, które są rozliczane na bazie działalności gospodarczej. Dotyczy to także tych, którzy zdecydowali  na najem prywatny – czyli osób, które nie prowadzą tego typu działalności gospodarczej. Są też na PIT 28 wykazywane obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Warto pamiętać o tym, że w tym roku został wydłużony termin na złożenie deklaracji dla podatników wybierających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie muszą oni złożyć deklaracje do 2 maja tak jak podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych. Wcześniej obowiązywał ryczałtowców termin do końca lutego. Warto jednak pamiętać o tym, że choć czas na złożenie deklaracji został wydłużony, to podatek ryczałtowy za ostatni kwartał 2022 musi zostać zapłacony do 28 lutego 2023 roku.

Formularz dla pozarolniczej działalności gospodarczej

Większość podatników rozlicza PIT 28 online przy wykorzystaniu programu e-pity. Kluczowym aspektem przy opłacaniu podatku w formie ryczałtu jest deklaracja, którą należy złożyć do 20 dnia kolejnego miesiąca po tym, w którym uzyskano pierwszy w roku podatkowym przychód z działalności gospodarczej czy też najmu lub dzierżawy. Tego typu oświadczenie musi mieć formę pisemną. Analogicznie postępuje się w sytuacji, gdy chce zmienić  metodę opodatkowania oraz rodzaj działalności. Dotyczy to również momentu, gdy rozpoczyna się prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

pit 28

 

Rozliczenie z wysokości osiągniętego dochodu

Ryczałt przysługuje przez cały rok podatkowy. Jeśli podatnik przekroczył limit przychodu 2 mln euro, to w kolejnym roku to prawo traci. Poza tym może też utracić możliwość ryczałtu, gdy rozszerza się działalność o takie czynności, których nie można rozliczać tą metodą. Ograniczenia obejmują także sytuacje, gdy wykonuje się czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy przez dany czas. Niemniej nawet wówczas, gdy traci się prawo do ryczałtu, to nie skutkuje przejściem z automatu na zasady ogólne. Należy złożyć PIT online 28, a dopiero w kolejnym roku nie będzie już takiej możliwości. W efekcie może się okazać, że rozliczenie będzie bazować na dwóch zeznaniach.  

Określenie wysokości uzyskanego przychodu w PIT 28

Warto zwrócić uwagę, że wprowadzony Nowy Ład w 2022 roku sprawił, że korzystanie z ryczałtu jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a także możliwe dla większej liczby podatników. Dlatego też wielu przedsiębiorców zdecydowało się z tej furtki skorzystać. Niemniej ta opcja ma też szereg wykluczeń. W przypadku spółek nie można łączyć tej formy opodatkowania z innymi, jeśli wspólnicy zdecydowali się na przykład na rozliczenie na zasadach ogólnych. Jak widać, ryczałt w spółce  musi dotyczyć wszystkich jej wspólników niezależnie od tego, czy jest ona cywilna czy jawna. W przypadku innego typu spółki złożenie zeznania PIT 28 nie jest możliwe.

Z jakiej deklaracji PIT korzysta się do rozliczenia umowy najmu?

PIT 28 można składać łącznie z innymi deklaracjami takimi jak na przykład PIT 36, PIT 37, PIT 36L, PIT 38. Taki zabieg stosuje się wówczas, gdy wykazuje się także inne źródła dochodu. Na przykład prywatną działalność rozlicza się na zasadach ogólnych na deklaracji PIT 36 natomiast przychody ze spółki lub też z najmu prywatnego w PIT 28.

Wykazanie wysokości dokonanych odliczeń

Niezmiennie nie można złożyć PIT 28 łącznie z małżonkiem. W przypadku, gdy małżonkowie rozliczają się ze wspólnej działalności, posiadania lub użytkowania rzeczy z należnego ryczałtu, to składają niezależnie dwie deklaracje. Analogicznie też nie można rozliczyć się z dzieckiem. Dotyczy to też sytuacji, gdy część przychodów jest opodatkowana ryczałtem a część na zasadach ogólnych. Wyjątek stanowi opcja rozliczenia przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy ryczałtem, co nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczania innych przychodów. Oczywiście także przy PIT 28 stosuje się odliczenia od dochodu i od podatku na specjalnych załącznikach takich jak PIT O, PIT D. Ryczałtowcy nie mogą natomiast wykazać straty podatkowej, gdyż tak naprawdę nie stosują kosztów. Mogą jedynie rozliczyć straty wcześniejsze, które wygenerowali przed zmianą formy opodatkowania. Tym samym finalnie zmniejszą swój przychód.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY