Jak napisać dokumenty aplikacyjne

24

Dzisiaj druga część artykułu dotyczącego pisania dokumentów aplikacyjnych. Wcześniej omawiany był życiorys, teraz kilka porad dotyczących listu motywacyjnego.

Zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty jesteś odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Musisz więc zadbać o to, by był napisany poprawnie i w jak najlepszy sposób prezentował ciebie.

List motywacyjny mówi za ciebie: dlaczego interesuje cię ta praca oraz dlaczego uważasz, że jesteś najlepszym kandydatem. List motywacyjny zawiera informację o tym, co potrafisz robić, podkreśla twoje umiejętności, mocne strony, które predysponują cię do danej pracy.

Do zasadniczych części listu motywacyjnego można zaliczyć:
– wstęp (powinien zawierać informacje o ogłoszeniu, tytuł prasowy, data publikacji ogłoszenia),
– część zasadniczą (udowodnienie, że posiadana wiedza i doświadczenie odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy, powołanie się na przydatne doświadczenia, podkreślenie swoich atutów, które mają związek z posadą),
– zakończenie (zachęcenie pracodawcy do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną).

Kilka praktycznych rad przy pisaniu listu motywacyjnego:
– prostota i estetyka, napisany na jednej stronie A4,
– nie należy powtarzać tych samych informacji, które już zostały zawarte w CV,
– spersonalizowany adresat, czyli pisanie do osoby np. prezesa, dyrektora,
– nie należy wysyłać identycznego listu motywacyjnego do wszystkich firm – to ogromny błąd! Każdy list powinien być dostosowany do konkretnego stanowiska, o które się ubiegamy.

Doradcy zawodowi oraz liderki Klubu Pracy serdecznie zapraszają na porady grupowe i zajęcia aktywizacyjne związane z nauką umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych. Grafik zajęć dostępny na www.pup.lubin.sisco.info.pl w zakładce: Usługi rynku pracy/poradnictwo zawodowe/wykaz porad grupowych lub Klub Pracy/wykaz zajęć aktywizacyjnych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY