Gdyby żył, miałby dziś 85 lat…

3251

Choć od jego śmierci minęło już 20 lat to pamięć o nim wciąż żyje. Czesław Niemen i jego twórczość są dowodem na ponadczasowość muzyki, a przeboje takie jak „Sen o Warszawie” czy „Dziwny jest ten świat” znają nawet dzieci. Jak co roku tego wielkiego polskiego artystę, a jednocześnie swojego patrona wspominali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie.

Zwykle uroczystości upamiętniające Czesława Niemena w SP nr 12 w Lubinie organizowano w maju. To właśnie w tym miesiącu nadano placówce jego imię.

– Poza tym większości z nas kojarzy się on bardziej majowo. Ale ten rok jest szczególny, bo w styczniu minęło 20 lat od śmierci artysty, a za kilka dni będzie obchodzona 85. rocznica jego urodzin, gdyby żył. Dlatego zdecydowaliśmy się to nasze święto patrona przenieść, żeby się zmieścić w tych ramach czasowych – tłumaczy Wiesław Bartoszewicz, dyrektor szkoły.

– Dla nas to ze wszech miar ważne święto, bo jest to postać nietuzinkowa, wielki artysta. Myślę, że ważne i ciekawe jest to, co przedstawiał. Swoją postawą zawsze zachęcał do tolerancji, do postrzegania świata, w którym każdy ma swoje miejsce. Człowiek niezwykle wrażliwy. Pozostawił po sobie wiele utworów muzycznych i literackich, które są inspiracją dla młodzieży – kontynuuje.

Wiesław Bartoszewicz, dyrektor SP nr 12 w Lubinie

Zdaniem pedagoga młode pokolenie na różne sposoby zapoznają się z twórczością tego wielkiego muzyka.

– Tutaj duża zasługa Krzyśka Zalewskiego, który zaprezentował taką nową wersję i bardzo uwspółcześnioną aranżację utworów Czesława Niemena. To z pewnością wpłynęło na większe zainteresowanie uczniów tym artystą – uważa dyrektor. 

Z okazji swojego święta uczniowie i nauczyciele placówki przygotowali szereg zajęć związanych ze swoim patronem. Jednym z nich była prezentacja ponad 20 utworów muzycznych Czesława Niemena, ale też ogólnie twórczości z epoki, w której żył i tworzył.

Wcześniej przybliżono sylwetkę i twórczość samego patrona.

– Tutaj mieli okazję wykazać się sami uczniowie, którzy przygotowali różne prezentacje. Kilka z nich zostało zaakceptowanych przez ogół . Później w różnych grupach losowo wybranych próbujemy tę twórczość zaprezentować. W międzyczasie powstają projekty związane z interpretacją wizualną utworów Czesława Niemena. Są to różnego typu murale czy plakaty, które powstają w klasach. Na koniec zrobimy grę terenową, gdzie przedstawiciele wszystkich klas będą zgadywać, jaki utwór dana klasa miała na myśli, przygotowując projekt. Na zwycięzców czekają nagrody – informuje Wiesław Bartoszewicz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY