Firmy ostrożnie wracają do zatrudnienia sprzed pandemii

28

Polscy pracodawcy zdradzili swoje plany rekrutacyjne na czas od lipca do września. Najwięcej nowych rąk do pracy będzie potrzebnych w budownictwie, produkcji przemysłowej oraz w restauracjach i hotelach. Redukcji można się spodziewać w finansach i usługach dla biznesu. W wakacje najwięcej ofert pracy będzie m.in. na Dolnym Śląsku – wskazuje najnowszy raport ManpowerGroup „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Fot. Pixabay

Z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup wynika, że w nadchodzącym kwartale 11 proc. firm będzie szukać nowych pracowników, 2 proc. będzie redukować swoje zespoły, 84 proc. nie przewiduje zmian personalnych, a 3 proc. nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższe miesiące.

– Z kwartału na kwartał obserwujemy rosnący optymizm polskich pracodawców, który dodatkowo jest wspierany przez postępujący w Polsce program szczepień i luzowanie kolejnych obostrzeń. Chociaż następuje on bardzo powoli, to niewątpliwie jest to pozytywny trend. Widzimy go również w malejącym odsetku pracodawców, którzy chcą ograniczać liczbę etatów. Podczas gdy rok temu o tej porze o redukcji miejsc pracy mówiła co dziesiąta badana firma, dziś jest to jedynie 2 procent organizacji – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Pozytywny trend umacnia rosnąca wiara firm w odbudowę zespołów po zmianach wprowadzonych w wyniku pandemii. Gdy rok temu zapytaliśmy o to polskich pracodawców ponad połowa przyznała, że nie wierzy, aby kiedykolwiek udało im się wrócić do stanu zatrudnienia sprzed pandemii. Dziś utożsamia się z tym co dwudziesty pracodawca – dodaje.

Zgodnie z deklaracjami firm najwięcej nowych rąk do pracy będzie potrzebnych w budownictwie – tu prognozowany wzrost zatrudnienia 15 proc. – oraz w produkcji przemysłowej (13 proc.), dla której wynik jest najwyższy od blisko dwóch lat. Odbudowywać swoje zespoły chcą również restauracje i hotele (+10 proc.) oraz firmy działające w sektorze handlu (+8 proc.). Jedynym spośród siedmiu analizowanych sektorów, w którym pracodawcy prognozują redukcje etatów są finanse i usługi dla biznesu (-1 proc.), dla których wynik jest najniższy od ponad dwóch lat.

Najbardziej sprzyjające znalezieniu nowej pracy warunki czekają na mieszkańców regionu południowo-zachodniego (+13 proc.), gdzie prognoza jest najwyższa od dwóch lat oraz północno-zachodniego (+12 proc.). Najmniej optymistyczni w swoich planach rekrutacyjnych są pracodawcy z południowej Polski.

Raport dla III kwartału 2021 r. został opracowany na podstawie indywidualnych wywiadów z 607 pracodawcami w Polsce. 

źródło: materiały prasowe