Festiwal twórczości osób niepełnosprawnych

20

Przez prawie trzy tygodnie spotykali się, by nauczyć się czegoś nowego i kreatywnie spędzić czas. Właśnie zakończył się „Festiwal twórczości osób niepełnosprawnych”, który lubińska fundacja Przystań zorganizowała w Ścinawie. W projekcie dofinansowanym przez powiat lubiński wzięło udział 60 uczestników.

Do udziału w festiwalu zaproszone zostały osoby niepełnosprawne z terenu miasta i gminy Ścinawa, w tym mieszkanki Domu Samotnych Matek z Dziećmi, byli wychowankowie Domu Dziecka w Ścinawie, dzieci z klas integracyjnych oraz osoby w wieku emerytalnym.

Zajęcia odbywały się w budynku i ogrodzie Domu Samotnych Matek z Dziećmi, zorganizowano je w pięciu grupach warsztatowych o profilach: tanecznym, plastycznym, wyrobu biżuterii, artystyczno-muzycznym i sportowo-rekreacyjnym. Warsztaty były prowadzone codziennie w godzinach popołudniowych, na zajęciach, pod okiem trenerów i pedagogów, uczestnicy wykonywali różnorodne prace plastyczne pod hasłem „Wymarzone wakacje”, tworzyli również biżuterię użytkową – kolczyki, bransoletki, korale itp.

Grupa nauczyła się tańca belgijskiego oraz kilka układów tanecznych do dyskotekowych przebojów. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali i przedstawili występ kabaretowy pt. „Rezerwat śledzi” oraz wakacyjne piosenki, tańce i zabawy.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne obejmowały naukę chodzenia z kijami nordic walking, podchody w terenie z szukaniem skarbu. Beneficjenci projektu napisali własny tekst piosenki o uczestnictwie w zajęciach do muzyki popularnej piosenki „Gdy strumyk płynie z wolna”.

Na koniec zorganizowano imprezę, która była podsumowaniem całego projektu.

Podczas spotkania zaprezentowano wszystkie prace wykonane podczas warsztatów. Uczestnicy festiwalu pokazali kilka zabaw ruchowych, do których zaprosili gości oraz dwa przedstawienia muzyczno-artystyczne.

W imprezie z okazji zakończenia projektu uczestniczył Krystian Kosztyła – przewodniczący Rady Powiatu w Lubinie, który przekazał występującym tancerzom i artystom torbę cukierków. Ponadto każdy uczestnik projektu od organizatorów otrzymał drobny upominek. Na zakończenie spotkania, przy muzyce i śpiewie wszyscy wesoło grillowali.

Uczestnicy projektu nabyli nowe umiejętności, które pomogą im wszechstronnie się rozwijać. Poprzez warsztaty wszyscy mieli okazję zintegrować się, poznać swoje zainteresowania, zmotywować do działania w różnych dziedzinach życia. Pozytywne emocje, które towarzyszyły uczestnikom festiwalu pomogą im przełamywać bariery nieśmiałości i lęku, radzić sobie ze stresem, problemami w życiu codziennym.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY