Ekierki w dłoń!

1030

Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne święto nauczycieli odbywa się w cieniu protestów przeciwko zmianom planowanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Dzisiaj rusza też druga odsłona kampanii społecznej Wolna Szkoła. W jej ramach znane osoby publikują zdjęcia z czerwoną ekierką i mówią, dlaczego trzeba się sprzeciwiać zmianom w prawie oświatowym.

Fot. Karol Grygoruk

Inicjatorzy akcji alarmują, że szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom życzą wolnej szkoły. Szkoły, która otwiera horyzonty i przygotowuje do wyzwań XXI wieku, wolnej od dyskryminacji, przemocy, strachu i kontroli. Szkoły, która uczy niezależności myślenia, a nie ślepego posłuszeństwa władzy. Która inspiruje, rozbudza ambicje i wyobraźnie, a nie wtłacza w schematy i równa w dół. opartej na zaufaniu i współpracy, poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku.

– Szkoła powinna być przede wszystkim bezpiecznym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą odkrywać swoje talenty i uczyć się, jak funkcjonować w szybko zmieniającym się świecie. Centralizacja systemu oświaty, edukacja w służbie partii, zastraszanie nauczycieli – to nie są warunki tworzenia dobrej szkoły – mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek Wolnej Szkoły.

Najnowszy spot promujący kampanię Wolna Szkoła zwraca uwagę na sytuację tzw. osób nieheteronormatywnych (o pierwszej odsłonie kampanii pisaliśmy tutaj). Zdaniem jego twórców aż 70 procent młodych osób LGBT+ doświadcza przemocy, a prawie co trzeci przypadek przemocy fizycznej ma miejsce w szkole. Przemocy w szkole doświadczają często osoby o innych poglądach. Zgodnie z  prognozami sytuacja będzie tylko trudniejsza, ponieważ wszystko, co nie mieści się w pomysłach MEiN, nazywane jest „szkodliwą ideologizacją”.

– Porównywanie przez ministra ideologii LGBT do socjalizmu hitlerowskiego świadczy już nie tylko o brakach edukacyjnych tego człowieka, ale niedostatkach intelektualnych, żeby nie powiedzieć psychicznych. Jego wypowiedzi dotyczace osób LGBT zachęcają do aktów przemocy i nienawiści w szkołach. Cofamy się o lata świetlne do czasów gdy w Polsce dyskryminowano i prześladowano ludzi o innej orientacji seksualnej – uważa Beata Goldszajdt, prezes lubińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Beata Goldszajdt, prezes lubińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego

W akcję chętnie angażują się internauci, w tym też osoby znane, głównie artyści. Wymienić tu można choćby Sonię Bohosiewicz, Magdę Koleśnik, Rafała Masnego, Julię Pośnik, Red Lipstick Monster, Anję Rubik, Maję Ostaszewską, Krzysztofa Zalewskiego czy Julię Zawadzką. Swoje niezadowolenie przeciwko planowanym zmianom w oświacie wyraża także aktor Andrzej Chyra, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Symbolem protestu stała się czerwona ekierka.

Fot. Karol Grygoruk

Organizatorzy kampanii Wolna Szkoła apelują do rodziców o aktywność w szkole: zabieranie głosu na spotkaniach, rozmawianie o skutkach planowanych zmian, włączanie się do trójek klasowych, inicjowanie i organizowanie zajęć dodatkowych na tematy ważne i interesujące dla ich dzieci, np. z edukacji klimatycznej, europejskiej, prawnej, globalnej, równościowej, z udziałem specjalistów/eki, edukatorów/ki z organizacji społecznych i niezależnych instytucji, organizowanie dla dzieci i nauczycieli wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

– Działajmy! Zabierajmy głos! Rozmawiajmy z tymi, którzy nie wiedzą o planowanych zmianach i nie są świadomi ich konsekwencji! Przekonujmy, że edukacja w wolnej szkole jest najważniejsza – apelują organizatorzy akcji.

Organizacje i instytucje, które chcą przyłączyć się do kampanii Wolna Szkoła, proszone są o kontakt z sekretariat@siec.org.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY