Dziś Zaduszki – czas zadumy

122

Dziś – tak jak wczoraj – na lubińskich cmentarzach spory ruch. Kościół katolicki obchodzi Zaduszki. Dla katolików to czas modlitw za zmarłych i odwiedzania grobów bliskich.

Lubiński stary cmentarz widziany z lotu ptaka

– Wprowadzenie do liturgii katolickiej Dnia Zadusznego jest nieco późniejsze niż początki chrześcijaństwa w Polsce – mówi dr hab. Jerzy Pysiak z Instytutu Historycznego UW w rozmowie PAP. – 2 listopada wybrał na dzień obowiązkowej modlitwy i spełniania ofiary eucharystycznej za dusze wszystkich zmarłych opat benedyktynów w Cluny Odylon w 998 r. Początkowo obowiązek ten dotyczył jedynie klasztorów kluniackich, jednak szybko został przyjęty przez wszystkich benedyktynów, a także inne zakony. W Polsce jako pierwsi – tylko w swoich klasztorach obchodzili Dzień Zaduszny cystersi – już w XII w. Jako święto w Kościele powszechnym Dzień Zaduszny obowiązuje od początku XIV w. i z całą pewnością wówczas już był obchodzony w Polsce – dodaje.

Jak wyjaśnia dr hab. Jerzy Pysiak, nazwa Zaduszki – będąca potoczną, ludową nazwą Dnia Zadusznego, czyli święta, w czasie którego modlono się za dusze wszystkich zmarłych, już nie tylko zbawionych, przypadającego w dzień po Święcie Wszystkich Świętych – świadczy o tym, że święto to zostało zaakceptowane przez kulturę ludową Słowian, w tym kulturę ludową Polaków.

Przy okazji Zaduszek dla naszych Czytelników mamy zdjęcia lubińskiego starego cmentarza zrobione w nocy z nietypowej perspektywy, z lotu ptaka.

Źródło www.kurier.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY