Dziś Wielki Piątek – smutny dzień dla katolików

903

Drugi dzień Triduum Paschalnego to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś wiernych przez cały dzień obowiązuje ścisły post, a wieczorem powinni spotkać się w kościele na liturgii Męki Pańskiej. W czasie epidemii obowiązują jednak ograniczenia – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

W Wielki Piątek kościelne ołtarze są obnażone, nie używa się instrumentów muzycznych i dzwonków. Liturgia Męki Pańskiej zwykle odprawiana jest w ciszy i skupieniu, a kapłani noszą czerwone szaty symbolizujące męczeństwo i Ducha Świętego. Podczas nabożeństwa odczytywany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana, a następnie wierni przystępowali do adoracji Krzyża. Po Komunii Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do kaplicy zwanej Grobem Pańskim, gdzie zaczyna się adoracja, w wielu kościołach trwająca przez całą noc.

Wielki Piątek jest także dniem, w którym wszystkie osoby w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje ścisły post. Powinny one całkowicie zrezygnować z potraw mięsnych, a w ciągu dnia mogą tylko raz najeść się do syta lub zjeść dwa skromne posiłki.

Te Święta Wielkanocne będą już kolejnymi, które są inne i smutniejsze, obchodzone w skromnym gronie.

– Dziś te możliwości są dużo większe, możemy porozmawiać za pomocą różnych komunikatorów, możemy zadzwonić. Ja tak właśnie kontaktuję się z moją mamą, którą niestety widuję bardzo rzadko. Ale choćby te telefony są dla nas bardzo ważne. Będąc w kościele możemy poprosić w modlitwie o łaski dla naszych bliskich i w ten sposób połączyć się z tymi, których nie widzimy. Te święta i tak są o wiele lepsze, więcej wiernych może być w kościele, będzie święcenie pokarmów, u nas od 9 do 14, oczywiście na dworze, zgodnie z przepisami. Należy też pamiętać, że osoby, które nie zmieszczą się wewnątrz świątyni podczas tych świątecznych uroczystości, mogą też stanąć na zewnątrz. Mamy głośniki, komunii świętej też udzielamy na zewnątrz – zauważa ksiądz Paweł Bujak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY