Dziś Środa Popielcowa. Obrzędy wg zaleceń Watykanu

1316

Dziś Środa Popielcowa – dla katolików czas pokuty, rozpoczynający Wielki Post. Tradycyjnie tego dnia odbywa się msza święta z posypaniem głowy popiołem. W tym roku z powodu koronawirusa obrzęd ten będzie wyglądał inaczej niż zwykle. 

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem. Ze względu na aktualną sytuację konieczne będzie zastosowanie w kościołach dodatkowych środków bezpieczeństwa. Dokładny opis obrzędu możecie przeczytać poniżej.

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Zrezygnowano także z wygłaszania formuły z Mszału Rzymskiego do każdej osoby biorącej udział w obrzędzie. Słowa te padają tylko raz i kierowane są do wszystkich wiernych obecnych w kościele.

Dokument podpisali prefekt kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Artur Roche.

Popielec, jak potocznie nazywamy ten dzień, jest pierwszym dniem Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. W kalendarzu wypada między 4 lutego a 10 marca. Związanym z nim obrzędem jest posypywanie głów wiernych popiołem na znak pokuty. 

Przypomnijmy, że w środę popielcową katolików obowiązuje tzw. post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych) oraz ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta).


POWIĄZANE ARTYKUŁY