Dziś najważniejsze chrześcijańskie święto – Wielkanoc

456

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Choć dla wielu przyjemniejsze i bardziej uczuciowe są święta Bożego Narodzenia, to teologicznie Wielkanoc jest ważniejsza, dlatego, że tu dokonuje się to, po co Jezus się narodził. Właśnie świętujemy nasze zbawienie poprzez jego mękę śmierć i zmartwychwstanie.

Po długim oczekiwaniu, poście i przygotowaniach bardziej przyziemnych, jak zakupy i gotowanie, nadszedł wreszcie czas świętowania. Większość lubinian zapewne spędzi pierwszy dzień świąt ze swoimi rodzinami.

Część uda się na poranną mszę rezurekcyjną i dopiero po niej zasiądzie do uroczystego śniadania. Inni właśnie od posiłku rozpoczną Niedzielę Zmartwychwstania. Zgodnie z tradycją najpierw jednak złożą sobie życzenia i podzielą się święconką z koszyczka.

Na wielkanocnym stole – zgodnie ze zwyczajem – powinny znaleźć się między innymi jajka, żurek, wędliny, baby piaskowe i drożdżowe oraz mazurki.

Dzielenie się jajkiem przypomina przełamywanie opłatka na początku wieczerzy wigilijnej i wyraża podobnie jak obrzęd bożonarodzeniowy przyjaźń, miłość i życzliwość uczestników wielkanocnej biesiady.

Ważnym elementem niedzielnego śniadania jest świeca na stole. W kościołach są do nabycia tzw. paschaliki.

– Dobrze jest zacząć śniadanie wielkanocne od zapalenia świecy i powiedzenia słów: „Światło Chrystusa, Bogu niech będą dzięki”. Potem można dodać: „Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał”. Ta zapalona świeca jest symbolem obecności Pana w naszych rodzinach. Kościół jest wspólnotą i mamy iść razem do Pana Boga. To jest bardzo ważne. Stąd też, żeby rodzina była takim domowym kościołem, bo tam człowiek najbardziej się rozwija w wierze, tam doświadcza miłości od swoich najbliższych i tam tę miłość może też okazywać – tłumaczy ksiądz Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie.

ksiądz Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie

Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres wielkanocny rozpoczyna się Wigilią Wielkanocną. Czas wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Z okazji Świąt Wielkanocnych salezjanin sobie i wszystkim mieszkańcom życzy poczucia ukochania przez Boga i przez bliskie nam osoby.

– Życzę też, żebyśmy miłość Panu Bogu i sobie potrafili okazywać, a także pokoju serca oraz głębokiej wiary i nadziei na zmartwychwstanie – uzupełnia kapłan.


POWIĄZANE ARTYKUŁY