Dziś Dzień Żołnierzy Wyklętych

69

Choć lubinianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych w ostatnią niedzielę, to tak naprawdę ich święto wypada właśnie dzisiaj, 1 marca.

Bieg Tropem Wilczym, 2017 (3)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. – Święto Żołnierzy Wyklętych, to nie tylko ogromny sukces działalności naukowej, edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, ale przede wszystkim dziesiątek, jeżeli nie setek społecznych inicjatyw w całej Polsce, których celem jest oddanie hołdu pokoleniom, które rozpoczęło walkę w czasie II wojny światowej, niektórzy poszli na front już w 1939 roku, działali w strukturach konspiracyjnych od Związku Walki Zbrojnej po Armię Krajową, podziemie narodowe, Bataliony Chłopskie, a po 1945 roku nie pogodzili się ze zniewoleniem komunistycznym, z tym, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, zdradzona w Jałcie – powiedział dziś prezes IPN Jarosław Szarek w radiowych „Sygnałach Dnia”.

Pytany o to, czy z żołnierzy antykomunistycznego podziemia łatwo schodzi piętno bycia bandytą, odpowiedział: – Do dzisiaj jeszcze w wielu środowiskach i w wielu miejscach, prawda o nich bardzo trudno się przebija, o wartościach w imię, których walczyli.

Szarek przypomniał, że żołnierze wyklęci „byli bardzo groźni dla systemu komunistycznego”, bo „jak zniszczyć taką legendę jak gen. Fieldorf +Nil+”.

Podkreślił, że wyklętym nie można było niczego zarzucić – mieli wielki autorytet oraz pięć lat walki z okupacją niemiecką, a część z nich również z sowiecką na Kresach Wschodnich. – Trzeba było zabić ich legendę – dodał Szarek.

– Pamiętajmy, że przez kilkadziesiąt lat oni byli mordowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, ale był jak gdyby drugi proces ich wyklinania właśnie, skazywania na śmierć cywilną, tworzenia z nich bandytów – zwrócił uwagę prezes IPN.

Lubinianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych w niedzielę, 26 lutego
Lubinianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych w niedzielę, 26 lutego

Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości ku czci żołnierzy wyklętych. Główne obchody odbędą się w Warszawie.

1 marca ruszyła także zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie żołnierzom wyklętym. W ramach tej akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA, oddają krew chorym i ofiarom wypadków.

– Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna. Dlatego dziś w czasach pokoju oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, ale także staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – chorym i ofiarom wypadków – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji akcji.

Lubinianie uczcili żołnierzy niepodległościowego podziemia w ostatnią niedzielę, 26 lutego. Najpierw odbył się Bieg Tropem Wilczym, a później złożono kwiaty pod tablicą pamięci przy ulicy Pruzi. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych lubińskie Starostwo Powiatowe przygotowało ulotkę. Można ją znaleźć poniżej.

źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY