Dzieciom pomaga magiczny dywan

1206

Dzieciom zdecydowanie najbardziej spodobał się magiczny dywan – to jeden z kilku nowoczesnych specjalistycznych sprzętów i programów do terapii, jakie zyskała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubinie. – Jest źródłem ogromnej radości dla dzieci i motywatorem do innych działań. W żmudnym procesie terapeutycznym jest to wisienka na torcie – przyznaje pedagog Monika Kacprzyk.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubinie kupiła magiczny dywan onEVO, słuchawki Forbian, słuchawki specjalistyczne do metody Tomatisa oraz rozbudowała Biofeedback o HEG Biofeedback – dzieci podłączane są nie przy pomocy elektrod, a opaski, co można wykorzystać przy osobach z autyzmem czy ADHD. Wszystko służy teraz dzieciom z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: słabosłyszącym, słabowidzącym, ze spektrum autyzmu, ADHD, afazją, zaburzeniami rozwojowymi. Wspiera przede wszystkim ich proces uczenia się.

– Praca z dziećmi niepełnosprawnymi, dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych to jest bardzo wymagający obszar, ale na tym polu pojawia się coraz więcej nowoczesnego sprzętu z wykorzystaniem nowych technologii – mówi Barbara Rybicka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie. – W związku z tym, że jest to drogi sprzęt, poprosiliśmy w ubiegłym roku Fundację Polska Miedź o wsparcie, pisząc specjalny projekt na zakup takiego sprzętu, w celu wykorzystania podczas zajęć wczesnego wspomagania rozwoju z dziećmi niepełnosprawnymi, o specjalnych potrzebach edukacyjnych – dodaje.

Wartość całego projektu to 45,5 tys. zł. Poradnia kupiła nowoczesny sprzęt i programy, przeszkoliła pracowników i rozpoczęła pracę z dziećmi z jego wykorzystaniem. Terapiami objętych zostało 76 dzieciaków w wieku przedszkolnym i szkolnym. W projekt zaangażowanych jest 12 specjalistów.

Dzieciom najbardziej spodobał się magiczny dywan.

– Wykorzystywany jest do terapii przez wszystkich 12 specjalistów: pedagogów, logopedów, psychologów, terapeutów integracji sensorycznej. Przepracowaliśmy na tym sprzęcie już 700 godzin terapeutycznych, od stycznia to jest bardzo dużo – przyznaje Monika Kacprzyk, pedagog i koordynator projektu. – Dzieci mają szansę wypracować pewne funkcje, które są niezbędne do nabywania umiejętności i wiedzy. Uczą się hamowania swoich emocji, planowania działań, koncentracji, zapamiętywania, ale też wprowadzamy wczesne czytanie, po to by ułatwić dzieciom start w gotowości szkolnej – dodaje.

Nowoczesne programy i specjalistyczny sprzęt bardzo wzbogaciły i wspomogły terapie prowadzone przez Poradnię i przy okazji sprawiły wiele radości dzieciom. Magiczny dywan to obecnie faworyt wszystkich.


POWIĄZANE ARTYKUŁY