Doposażyli stanowiska pracy

30

Informacja dotycząca składanych wniosków w sprawie doposażeń lub wyposażeń stanowiska pracy w 2012 roku. Doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

W okresie od stycznia do października bieżącego roku do tutejszego urzędu wpłynęło 58 wniosków od pracodawców w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla 75 skierowanych osób bezrobotnych.

Pracodawcy ubiegający się o refundację w większości współpracowali już wcześniej z urzędem pracy i są znani na lokalnym rynku pracy. Prawie 60% z nich, tj. 34 prowadzi swoją działalność więcej niż 5 lat. Najmniej jest takich, którzy funkcjonują krócej niż 1 rok (takich wnioskodawców było 8). Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (…) o refundację może ubiegać się jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Analizując pracodawców pod kątem wielkości firmy i liczby zatrudnianych pracowników widzimy, iż 60% z nich tj. 35 zatrudnia do 10 pracowników. Pracodawców mających od 10 do 20 pracowników było 5, a takich którzy zatrudniają powyżej 20 osób jedynie 4. Wśród wnioskodawców znajdują się również takie podmioty gospodarcze, dla których refundowane stanowisko będzie powodowało zatrudnienie pierwszego pracownika – takich podmiotów było 14. Reasumując, o refundacje starają się przede wszystkim mali pracodawcy dla których środki z urzędu stanowią dodatkowy zastrzyk finansowy.

Potwierdza się fakt, iż powiat lubiński jest powiatem, w którym przeważają podmioty gospodarcze zajmujące się handlem i usługami. 17 pracodawców wnioskowało o utworzenie stanowiska pracy związanego z handlem (sprzedawca/handlowiec/doradca klienta), 5 na stanowisko księgowa/pracownik biurowy, 5 kosmetyczka/fryzjer, jedynie 5 na stanowisko pracownika produkcji. Rzadziej pracodawcy korzystają ze środków na utworzenie stanowiska dla: pracownika solarium, pracownika pizzerii, grafika komputerowego, montera instalacji.

Ponad 60% wnioskodawców wskazuje kandydata na tworzone przez siebie stanowisko pracy, pozostali chcą korzystać z kandydatów kierowanych przez urząd. Średnia wnioskowana kwota refundacji to prawie 20 tys. zł.

Komisja w sprawie doposażeń stanowiska pracy w 2012 roku trzykrotnie opiniowała składane wnioski. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 34 pracodawców, na utworzenie 36 stanowisk pracy, na łączną kwotę 586,0 tys. zł. Wnioski 15 pracodawców zostały odrzucone, powodem takiej decyzji były m. in. braki formalne (zaległości ZUS, pracodawca prowadzi działalność krócej niż 6 m-cy), brak kandydatów na tworzone stanowisko pracy (np. pracownik ceremonii pogrzebowej), racjonalne gospodarowanie środkami (pracodawca na dzień rozpatrzenia wniosków ma trwające umowy z urzędem dot. doposażenia stanowiska pracy).

Ponadto 9 pracodawców zrezygnowało z zatrudnienia i wycofało wniosek, m.in. z przyczyn ekonomicznych, braku kandydata (np. urząd posiada jedynie środki dla osób do 30 roku życia bez doświadczenia zawodowego, a pracodawca wymaga kilkuletniego doświadczenia w zawodzie), otrzymania refundacji z innego źródła.


POWIĄZANE ARTYKUŁY