Dokąd na weekend? Zaczynamy nowy cykl

5310

Słońce, pierwsze powiewy wiosny i pierwsze wiosenne kwiaty, cieszące oko – aż chce się wyjść z domu. Albo wyjechać. Dziś zaczynamy nowy cykl artykułów, w których będziemy publikować propozycje weekendowych wycieczek dla całej rodziny. Na pierwszy ogień oczywiście bierzemy nasz piękny Dolny Śląsk.

Agnieszka, Krystian i ich mały synek

W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Agnieszką Ilnicką i Krystianem Łysyganiczem, małżeństwem z Lubina, autorami bloga podróżniczego wolnymkrokiem.pl. Specjalnie dla naszych Czytelników podróżnicy będą co tydzień opisywać propozycję weekendowej wycieczki. Gdzie pojechać, dokąd udać się na miejscu, ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie, ile kosztują bilety? – wszystko to znajdziecie w artykule.

Kolejne publikacje będą się pojawiać na naszym portalu w każdy czwartek o godzinie 18.00. Na początek – plan na sobotę, czyli zwiedzanie Zamku Grodno i Sztolni Walimskich w Górach Sowich, a na niedzielę – Wielka Sowa oraz „Muchołapka”.

Miłej lektury i oczywiście miłego zwiedzania.

 

1. Plan na sobotę – zwiedzanie zamku Grodno i Sztolni Walimskich w Górach Sowich

Zamek Grodno to przepiękna twierdza zlokalizowana w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego (103 km od Lubina, 1 godzinę 17 min. jazdy samochodem). Bogate zdobienia budynku oraz jego otoczenie sprawiają, że jest to jeden z nielicznych zamków na Dolnym Śląsku, w którym można poczuć średniowieczny klimat. Dzięki temu, oprócz wspaniałych widoków, można wzbogacić swoją wiedzę historyczną na temat zwyczajów panujących na przełomie XIII/XVI wieku. Dla turystów zwiedzających Zamek Grodno udostępniona jest także wieża widokowa, ukazująca rozległe krajobrazy na pobliską okolicę.

Koszt biletu wstępu – 24 zł/os. bilet normalny, 19 zł/os. bilet ulgowy.

Po zwiedzaniu zamku Grodno watro udać się nad pobliski zalew (Jezioro Bystrzyckie). Jest to sztucznie utworzony zbiornik wodny za sprawą tamy, która służy także jako pomost oraz ma za zadanie regulować poziom wody rzeki Złotnicy. Jest to także miejsce, w którym możemy zobaczyć wiele różnorakiego ptactwa wodnego oraz wypocząć przy dość niedawno wybudowanym obiekcie hotelowym u jego brzegu.

Szacowany czas zwiedzanie (od 3 do 4 godzin)

Po zwiedzaniu zamku Grodno polecamy udać się do pobliskich sztolni, będących wynikiem prowadzonego za czasów II wojny światowej tajemniczego projektu Riese. Szczególnie polecamy wybrać się do Sztolni Walimskich potocznie zwanych „Rzeczką”. To właśnie na ich terenie prawdopodobnie pracowano nad przełomową technologią rakiet V2, które mogły odmienić bieg historii.

Koszt biletu wstępu – 22 zł/os. bilet normalny, 18 zł/os. bilet ulgowy

Szacowany czas zwiedzania – ok. 1 ~ 1,5 godziny.

2. Plan na niedzielę – Wielka Sowa oraz „Muchołapka”

Decydując się na weekendowe zwiedzanie, warto przenocować w okolicy i zwiedzić jeszcze dwie atrakcje, będące w pobliżu. Pierwszą z nich jest góra Wielka Sowa, znajdująca się w niedaleko Walimia. Szlak jest przyjazny nawet dla osób o słabszej kondycji fizycznej. Na jej szczycie znajduje się sporo miejsca rekreacyjnego oraz kilka palenisk wraz z zadaszoną wiatą. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. Wejście na obiekt jest odpłatne. Do wyboru jest kilka szlaków – w szczególności rekomendujemy trasę z Przełęczy Walimskiej lub z Rzeczki.

Szacowany czas zwiedzania – ok. 2 ~ 4 godzin

Jeżeli spodobała Wam się tematyka Projektu Riese, to powinniście wybrać się też do Ludwikowic Kłodzkich, w których zlokalizowany jest najbardziej tajemniczy obiekt, ochrzczony mianem Muchołapki. W Muzeum Techniki Militarnej Molke będziecie mogli poznać kilka tez, mówiących o możliwym zastosowaniu tej konstrukcji, a także zwiedzicie podziemne korytarze wybudowane w czasie II wojny światowej. Dodatkową atrakcją dla młodszych turystów będzie wystawa pojazdów i sprzętu militarnego zlokalizowanego na placu.

Koszt biletu wstępu – 12 zł/os. bilet normalny, 10 zł/os. bilet ulgowy.

Więcej informacji na temat poszczególnych miejsc znajdziecie na blogu wolnymkrokiem.pl .


POWIĄZANE ARTYKUŁY