Dofinansowania do pensji dla bezrobotnych

20

Obowiązujące od 27 maja br. zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2013.674 z późn.zm.) wprowadziły nowe instrumenty aktywizacji osób bezrobotnych. Prezentujemy dzisiaj kolejne z nich, które skierowane są do osób bezrobotnych po 50 roku życia oraz do 30 roku życia.

• dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia;
• refundacja składki na ubezpieczenie społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia, którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu.
Ww. formy aktywizacji można zastosować dla osób bezrobotnych znajdujących się w drugim profilu pomocy, czyli takich, które wymagają wsparcia. Skierowanie jest również wynikiem sporządzonego wraz z doradcą klienta Indywidualnego Planu Działania.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia – pracodawca lub przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia.

Dofinansowanie przysługuje przez okres:
• 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub
• 24 miesiące – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, aktualnie jest to kwota 840 zł.

Po zakończeniu okresu refundacji pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez okres:
• 6 miesięcy w przypadku refundacji przez okres 12 m-cy,
• 12 miesięcy w przypadku refundacji przez okres 24 m-cy.
Dofinansowanie wynagrodzenia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Refundacja składki na ubezpieczenie społeczne dla bezrobotnych do 30 roku życia, którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu – pracodawca może otrzymać refundację kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy za skierowanych do pracy bezrobotnych do 30 roku życia, którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu. Refundacja przysługuje przez okres do 12 miesięcy w kwocie nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, aktualnie jest to kwota 840 zł.

Pracodawca jest zobowiązany do zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez okres 18 miesięcy, tj. 12 miesięcy refundacji oraz 6 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji.

Refundacja kosztów składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Wejście w życie nowych form wsparcia zbiegło się w czasie z ogłoszeniem naboru na dodatkowe środki Funduszu Pracy w ramach rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie ubiega się o dodatkowe środki na sfinansowanie wskazanych form wsparcia. Jeżeli minister przyzna pieniądze, bezrobotni mieszkańcy powiatu lubińskiego będą mogli z nich skorzystać jeszcze w tym roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY