Dla kogo dodatek aktywizacyjny?

65

Dodatek aktywizacyjny – to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej, zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy posiadającej prawo do zasiłku, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Przyznawany jest na wniosek bezrobotnego po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia.

Wymienione świadczenie otrzymujemy w dwóch sytuacjach:
• jeśli z własnej inicjatywy podejmujemy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
• jeśli zostaniemy skierowani przez PUP do pracy w niepełnym wymiarze czasu, za który otrzymujemy wynagrodzenie niższe od minimalnego.

W pierwszym przypadku – podjęcia pracy z własnej inicjatywy, zostanie przyznany dodatek aktywizacyjny w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w którym ten zasiłek byłby pobierany.

W drugim z wyżej wymienionych przypadków dodatek aktywizacyjny stanowi różnicę pomiędzy otrzymywaną pensją a minimalnym wynagrodzeniem, jednak nie może być większy niż 50% zasiłku dla bezrobotnych. W takiej sytuacji świadczenie jest wypłacane przez cały okres, przez jaki bezrobotny pobierałby zasiłek.

Są sytuacje, w których świadczenie nie przysługuje. Stanie się tak gdy:
• bezrobotny zostanie skierowany przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego doposażenie zostało zrefundowane przez urząd pracy;
• bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony bezpośrednio przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy;
• bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą RP u zagranicznego pracodawcy.

Dodatek aktywizacyjny nie będzie nam również przysługiwać, jeżeli:
• będziemy przebywać na urlopie bezpłatnym,
• wystąpi przerwa w zatrudnieniu między kolejnymi umowami obejmująca dni robocze, i w czasie tej przerwy nie zarejestrujemy się w powiatowym urzędzie pracy.

Obecnie wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi miesięcznie 415,60 zł brutto.

Wniosek o dodatek aktywizacyjny można pobrać u swojego doradcy klienta lub wydrukować ze strony powiatowego urzędu pracy ( www.puplubin.pl ) w zakładce „dla bezrobotnych i poszukujących pracy” następnie wybrać zakładkę „dokumenty do pobrania” i pobrać plik „dodatek aktywizacyjny”.

Wypełniony wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie można złożyć:
– w sekretariacie urzędu pracy (pok.10) w godzinach pracy urzędu: od 8 do 16 lub
– wysłać pocztą na adres urzędu – Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie ul. Jana Kilińskiego 12B lub
– za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesyłając skan wniosku.

Dodatkowych informacji można uzyskać w urzędzie pracy w pok. 15, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 15 lub telefonicznie 76 746 14 42.


POWIĄZANE ARTYKUŁY