Czym różni się rower trekkingowy od crossowego?

63

Chcesz kupić rower? Świetnie, to doskonała decyzja, którą w każdych okolicznościach pochwalimy. Rower to poręczniejsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu podczas poruszania się po mieście, a do tego możliwość poprawy kondycji, samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Jednak pamiętaj o tym, że sama decyzja o nabyciu roweru to dopiero początek. Musisz zastanowić się nad tym, jaki rower kupić – tym bardziej że obecny rynek oferuje naprawdę wiele opcji. W tym artykule opisujemy, czym rower trekkingowy różni się od crossowego.

Fot. Freepik

Rower trekkingowy – czym się charakteryzuje?

Już sama nazwa tego pojazdu dość precyzyjnie opisuje, w jakim zastosowaniu rower trekkingowy sprawdzi się najlepiej. Charakterystyczną cechą roweru trekkingowego jest przyjazna, uniwersalna budowa. Uwagę przykuwa położenie siodełka, które znajduje się na wysokości poniżej kierownicy, a także szerokie opony (40-50 mm). Modele z tej kategorii często nie posiadają amortyzatora, a jeśli tak – to jest to amortyzator podstawowy, o skoku 50-65 mm.

Łagodna geometria pojazdu oraz pełne wyposażenie (to w zasadzie jedyny model, który fabrycznie ma zamontowane błotniki, bagażnik czy lampki) sprawiają, że idealnie nadaje się on do codziennego, wszechstronnego użytku. Spokojnie można jeździć nim na długich dystansach po drogach miejskich oraz utwardzanych i ubitych drogach leśnych i polnych.

Taki opis sugeruje, że rowery trekkingowe, takie jak rower trekkingowy na stronie Rowerzysta.pl, są doskonałą opcją dla osób początkujących, szukających uniwersalnego jednośladu. I w istocie tak jest, jednak trzeba pamiętać o tym, że trekkingowce są dość ciężkie i masywne, co może przeszkadzać niektórym osobom. Ze względu na swój ciężar i wyposażenie nie są też najlepszym wyborem do jazdy na podjazdach i do zjazdów po stromych zboczach.

Czy rower crossowy będzie lepszym wyborem?

Choć rower crossowy może pod wieloma względami przypominać model trekkingowy, ma bardziej agresywną geometrię i jest bardziej przystosowany do sportowej, dynamicznej jazdy (objawia się to także brakiem akcesoriów). W tym kontekście rower crossowy na stronie Rowerzysta.pl lub w innym sklepie należy bardziej rozpatrywać jako coś pomiędzy trekkingowcem a modelem MTB.

Amortyzacja o mniejszym skoku, węższe opony oraz napęd wyposażony w więcej przełożeń twardych sprawiają, że rowery crossowe znakomicie sprawdzają się w dynamicznej jeździe po drogach leśnych i polnych – także tych nieco bardziej wymagających. Jednocześnie nadal stosunkowo wygodna pozycja sprawia, że cross dobrze sprawdza się również na co dzień – podczas dojazdów do biura czy na uczelnię.

Zobacz rowery trekkingowe i crossowe w sklepie Rowerzysta.pl

Co wybrać? Dobrą praktyką jest przetestowanie różnych modeli – polecamy na przykład trekkingowy i crossowy rower w ofercie Rowerzysta.pl. Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji i oczekiwań względem pojazdu. Jeżeli jednak mamy pokusić się o krótkie podsumowanie, możemy powiedzieć, że oba modele są dość wszechstronne – rower trekkingowy powinieneś wybrać, jeśli zamierzasz jeździć głównie po terenach miejskich i utwardzanych drogach, a crossowy – jeśli jazda po mieście ma być dodatkiem do sportowej aktywności.


POWIĄZANE ARTYKUŁY