Czujni w wakacje – lubińska policja ostrzega w spocie

28

Bądźcie czujni! Zagrożenia nie mają wakacji – pod takim hasłem lubińscy policjanci przygotowali spot, który pokazuje, że letni wypoczynek może nieść ze sobą nie tylko relaks i przyjemność.

Źródło: KPP Lubin
Źródło: KPP Lubin

Niestety czasami na naszej drodze mogą pojawić się zagrożenia i oszuści, którzy bazując na naszej naiwności czy chęci przeżycia wspaniałej przygody, mogą doprowadzić do nieszczęścia – mówi starszy aspirant Sylwia Serafin z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej lubińskiej komendy. – Spot obrazuje problem handlu ludźmi, w którym zawiera się handel organami, przymusowa praca w warunkach niewolniczych czy w seksbiznesie. Na ten proceder narażone są nie tylko kobiety ale także dzieci, młodzież i dorośli mężczyźni – wyjaśnia policjantka

Spot będzie wyświetlany na reklamowych telebimach na terenie miasta i galerii Cuprum Arena oraz przed seansami w kinach Muza i Helios.

Jego przygotowanie jest kolejnym już elementem kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Lubinie. Przed wakacjami funkcjonariusze zorganizowali debatę społeczną na temat handlu ludźmi. Z licealną młodzieżą spotkali się wówczas między innymi pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie, którzy odpowiadali na pytania uczniów na temat zawierania umów czy sprawdzania ofert pracy. Goszcząca wówczas w Lubinie przedstawicielka Fundacji „La Strada” przekazała też informacje, jak mogą działać osoby, które chcą swoją ofiarę zwerbować do niewolniczej pracy czy seksbiznesu.

Jak radzą policjanci, warto zachować ostrożność w nawiązywaniu wakacyjnych kontaktów. W przypadku podejmowania sezonowej pracy należy domagać się umowy o pracę w języku polskim i dowiedzieć się, jak najwięcej na temat przyszłego miejsca pracy. Warto też zanotować ważne adresy, m.in. policji czy konsulatu, a także poinformować rodzinę o planach, umówić się z zaufaną osobą na regularne rozmowy telefoniczne, a nawet ustalić hasło, które będzie można użyć w sytuacji, gdy nie będzie można powiedzieć o problemach wprost przez telefon. Organizacje pozarządowe zalecają również, żeby przed wyjazdem zrobić kserokopie dokumentów i wraz z aktualną fotografią zostawić je rodzinie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY