Cykl słowiańskich spotkań na finiszu

36

To już ostatni tydzień plenerowych warsztatów historycznych i rzemieślniczych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W parku Wrocławskim uczestnicy wykonują dzisiaj ozdoby z wikliny, jak łapacze snów czy kwiaty. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

1050-rocznica-warsztaty-17

W ramach obchodów rocznicy chrztu Polski Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe zorganizował 14 spotkań przy wsparciu Stowarzyszenia Lubin i Okolice oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej. W sumie wydarzenie przyciągnęło ponad tysiąc osób z grup zorganizowanych, przede wszystkim z przedszkoli. Choć nie zabrakło zainteresowania wśród pozostałych lubinian.

– Popołudniami najczęściej podchodziły do namiotów osoby dorosłe, jak również całe rodziny, które spacerowały po parku. Zielone otoczenie Centrum Edukacji Przyrodniczej jest wdzięcznym miejscem do tego typu działań – mówi Piotr Bieruta z Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie.

Dziś lubinianie biorą udział w warsztatach plecionkarskich oraz tworzą słowiański zwierzyniec z gliny. – Robimy ozdoby z wikliny, jak łapacze snów, kwiaty, kule, serca w ramach programu „Życie codzienne w piastowskim grodzie” – informuje Małgorzata Biadala z Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe.

Natomiast w drugim namiocie odbywają się warsztaty interdyscyplinarne historyczno-plastyczne.

– Prace wykonywane są z materiałów, które były powszechnie używane w okresie wczesnośredniowiecznym, stąd glina – dodaje Piotr Bieruta.

1050-rocznica-warsztaty-25

Jutro zainteresowani będą mogli wziąć udział w zajęciach z malowania toreb, czyli nadawania nadruku tkaninie. Natomiast ostatnie dwa dni to warsztaty z witrażu. – Ze względu na ograniczony czas przewidujemy wykonanie ozdób i amuletów – mówi Małgorzata Biadala.

Do tej pory uczestnicy warsztatów mogli wziąć udział między innymi w zajęciach garncarstwa, tkactwa, kowalstwa czy tańców dawnych. Lubinianie pod okiem instruktorów wyplatali także kosze z wikliny oraz tworzyli świece z wosku pszczelego.

– Warsztaty organizowane z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazały nam, że takie formy działania cieszą się popularnością – podsumowuje Piotr Bieruta. – Zdarzyło się, że z powodu pogody musieliśmy przełożyć zajęcia. Pomimo tego akcja z pewnością należy do udanych – dodaje.

Program rocznicowych zajęć plastycznych trwa trzy miesiące, od połowy czerwca i zakończy się w tym tygodniu w sobotę. Organizatorzy już rozważają, czy w przyszłym roku nie zorganizować podobnych warsztatów plenerowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY